• 28 stycznia 2025

10 wskazówek dla poszukujących mieszkania pod wynajem

jak kupić mieszkanie pod wynajem

Inwestowanie w mieszkania jest coraz popularniejszą metodą zarabiania. Na co zwrócić uwagę, gdy chcemy zająć się tym na poważnie? 

Choć wynajem jest dobrym sposobem na pomnażanie swojego kapitału, to niewskazane jest, aby początkujący traktowali to jako pełnoetatowe zajęcie. Potrzeba rozległej wiedzy o rynku i inwestowaniu w nieruchomości, aby stanowiło to główne źródło dochodów. Nawet doświadczeni podkreślają, że nie warto na samym początku rzucać się na głęboką wodę. Zanim zaczniemy się tym zajmować, przemyślmy dobrze każdą kwestię.

1. Gdzie szukać mieszkania?

Każdy, kto miał do czynienia z wynajmem mieszkań, potwierdzi tę zasadę: najważniejsza jest lokalizacja. To ona ma wpływ na zainteresowanie ofertą. Wybieraj obszary dobrze skomunikowane z Rynkiem, w pobliżu których znajdują się sklepy, restauracje czy uczelnie. Potencjalni najemcy zwrócą uwagę na to, ile czasu zajmie im dojazd do pracy lub na uczelnię, czy w okolicy mogą zrobić szybkie zakupy. 

2. Nie myśl swoimi kategoriami

Po prostu zapomnij o tym. Choć na początku może być to bardzo trudne, pamiętaj, by nie patrzeć na ten zakup z własnej perspektywy. Staraj się za każdym razem zadawać pytanie, czego oczekuje najemca i co będzie mu rzeczywiście potrzebne. Być może uwielbiasz duże łazienki czy kuchnie, ale dla wynajmującego ważniejsza jest funkcjonalna przestrzeń. Im większe mieszkanie, tym większy będzie czynsz za wynajem. Wielu wybierze zatem mniejsze lokale, bo większość dnia i tak spędza poza domem.

To samo tyczy się urządzania mieszkania – nie szukaj wyposażenia, które idealnie trafia w Twój gust. Postaraj się zachować jak największą neutralność. I nie chodzi tu, wbrew pozorom, o wpasowanie się w trend minimalizmu. Wnętrze, które nie jest zdominowane przez konkretny styl, może być łatwo dopasowane do preferencji aktualnego najemcy. Zrezygnuj zatem z intensywnych kolorów czy oryginalnych dodatków. 

3. Rozważ różne opcje wynajmu

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie: jaki najem Cię interesuje? Możesz zdecydować się na ten krótkoterminowy, nastawiony na turystów i pracowników w delegacji, wynajem na pokoje, sprawdzający się głównie w pobliżu uczelni wyższych, lub wynajmować całe mieszkanie na określony w umowie czas – skierowany do najszerszej grupy odbiorców: od studentów poszukujących całego lokum tylko dla siebie, przez pracowników korporacji, aż po rodziny z dziećmi. Zastanów się przede wszystkim, jaki potencjał ma miasto, które wybrałeś na inwestycję. Typ wynajmu jest ściśle powiązany z lokalizacją – dla przykładu, we Wrocławiu na Fabrycznej chętnie zamieszkają pracownicy korporacji, w Śródmieściu studenci lub turyści, a na zacisznych Krzykach – rodziny.

4. Nie trać czasu na czekanie

Jeśli chcesz zarabiać niemal od razu, wybieraj te inwestycje, które są już ukończone. – W tym roku spróbowaliśmy innowacyjnego podejścia do sprzedaży – informuje Jakub Orski, pracownik dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A. – Wystartowaliśmy ze sprzedażą trzeciego etapu Słonecznego Zakątka dopiero w momencie, gdy inwestycja miała już pozwolenie na użytkowanie. To nowy model, w dużej mierze wynikający z obserwacji potrzeb rynku. Inwestor chce zarabiać praktycznie od ręki, nie może sobie pozwolić na czekanie. Jednocześnie chce mieć wybór z całego wachlarza możliwości. Zazwyczaj te najlepsze mieszkania, z dobrym układem pomieszczeń czy atrakcyjnym tarasem, sprzedają się jako pierwsze, jeszcze na etapie tak zwanej dziury w ziemi. W tym wypadku uniknęliśmy tego problemu.

5. Zacznij od lokalnego rynku

Większość inwestorów podkreśla – warto rozpocząć od inwestowania w mieście, które dobrze znamy. To także komfort – w razie potrzeby możemy stosunkowo szybko dojechać na miejsce. Co prawda, niektórzy podejmują się ryzyka inwestowania za granicą czy w regionie, którego nie znają, ale znacznie łatwiej zacząć od miasta, które znamy jak własną kieszeń. W grę wchodzi również znajomość opinii o danej dzielnicy czy miejsc, w których przebywają ludzie z naszej grupy docelowej.

6. Komu chcesz wynająć mieszkanie?

To, komu chcesz wynająć mieszkanie, warunkuje, jakich mieszkań powinieneś szukać. Studentom może zależeć na zamkniętej kuchni i braku pokoi przechodnich, podczas gdy rodziny będą rozglądały się za lokalem z ogródkiem lub tarasem. Singiel zazwyczaj poszukuje mieszkania jedno- lub dwupokojowego, a otwarta kuchnia jest w zupełności wystarczająca. Dziś posiłki często spożywa się poza domem, więc duża przestrzeń wraz z jadalnią przestaje być potrzebna.

7. Szukaj okazji, korzystaj z rabatów

Bez dwóch zdań najważniejszy jest zysk. Szukaj okazji i korzystaj z aplikacji rabatowych. Kupuj w sieciówkach i przeglądaj grupy w mediach społecznościowych poświęcone tematyce wykańczania wnętrz czy inwestowania w nieruchomości. Znajdziesz tam niekiedy listy z konkretnymi modelami mebli czy sprzętów, za pomocą których można tanio urządzić mieszkanie.

8. Przede wszystkim umowa

Przygotuj dobrą umowę, w której zawrzesz szczegóły wynajmu. Niech znajdą się tam prawa i obowiązki właściciela i wynajmującego, nawet tak szczegółowe jak brak przyzwolenia na palenie w mieszkaniu, posiadania zwierząt w mieszkaniu, sposobu rozliczania mediów, konsekwencji ewentualnych usterek, zwrotu kaucji oraz możliwości – po uprzednim uzgodnieniu terminu – wizyty właściciela i kontroli stanu lokum. Umowę warto przygotować z prawnikiem, aby mieć pewność, że zabezpieczony jest interes obu stron.

9. Sprawdzeni podwykonawcy

Pracuj tylko z jedną, rzetelną firmą wykończeniową, która dotrzymuje terminów i starannie wykonuje powierzone prace. Czuwaj nad postępami. Nie pozwalaj na opóźnienia – kiedy inwestujesz w mieszkania, przekonasz się, że czas to pieniądz.

10. Poznaj rynek

A przede wszystkim – znaj dobrze ceny i śledź je regularnie. Czytaj raporty cenowe z rynku pierwotnego i wtórnego. Sprawdzaj oferty najmu w Twoim mieście – w szczególności w tych lokalizacjach, w których chcesz kupić (lub już posiadasz) mieszkanie na wynajem. Porównuj ceny i bądź na bieżąco. Interesuj się rynkiem nieruchomości także w większej skali – obserwuj tendencje i czytaj komentarze analityków.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować