• 29 maja 2024

Na czym polega zarządzanie najmem mieszkań?

Inwestycja w nieruchomości to od pewnego czasu bardzo popularny sposób lokowania oszczędności. Kupno mieszkania na wynajem w celach zarobkowych, nie musi się jednak wiązać z koniecznością żmudnego poszukiwania najemców, a następnie obsługi takiego obiektu. Z tego powodu, od pewnego czasu dużą popularnością cieszy się usługa, jaką jest zarządzanie najmem mieszkań, w ramach której to specjaliści przejmują na siebie wszelkie te zadania. Na czym dokładnie ona polega? Podpowiadamy.

Zarządzanie najmem mieszkań – przygotowanie obiektu do wynajmu i wybór lokatora

Zarządzanie najmem mieszkań to usługa oferowana przez specjalistyczne firmy, które przejmują na siebie wszelkie czynności związane z wynajmem mieszkania. Oznacza to, że specjaliści po podpisaniu umowy z właścicielem domu lub mieszkania, najpierw wprowadzają pewne zmiany, jakie wcześniej z nim ustalili, które mogą podnieść atrakcyjność, a więc i cenę wynajmu danego obiektu. Wykonują również gruntowne porządki. Następnie fachowcy przeprowadzają profesjonalną sesję zdjęciową, dzięki której mieszkaniem zainteresuje się więcej lokatorów. Stworzą również profesjonalny opis i umieszczą ogłoszenia o wynajmie na różnych portalach.

Fachowcy, których ofertę możemy znaleźć na przykład na stronie https://prodoma.pl/, dodatkowo filtrują zgłoszenia kandydatów według specjalnie opracowanego przez siebie wzoru, w taki sposób, aby wybrać idealnego lokatora, który nie będzie sprawiał problemów. Następnie podpisują z nim wcześniej opracowaną umowę. Jej zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczenie interesów właściciela mieszkania. Mogą poprosić lokatora również o wykupienie polisy, która w razie niespodziewanych zdarzeń pokryje nieumyślnie wyrządzone w mieszkaniu szkody.

Zarządzanie najmem mieszkań – obsługa lokalu po jego wynajęciu

Specjaliści, którzy oferują zarządzanie najmem mieszkań, nie kończą swoich działań po podpisaniu umowy z lokatorem, lecz nadal zapewniają pełną obsługę takiego obiektu tak, aby właściciel mieszkania nie musiał zajmować się zgłoszonymi przez lokatora usterkami czy regulowaniem czynszu i opłat. Wszystkie te zadania spoczywają na firmie, która zarządza najem mieszkania. Zajmuje się ona również wykonywaniem okresowych przeglądów kominowych, gazowych czy elektrycznych. 

Miesiąc przed zakończeniem umowy najmu dostarcza lokatorowi aneks przedłużający. Jeżeli taka osoba chce zrezygnować z najmu, wówczas fachowcy przeprowadzają odbiór mieszkania, sprzątają je, a przede wszystkim szukają nowego najemcy. Rozliczają również kaucję odchodzącego lokatora. Jeżeli właściciel mieszkania wyrazi taką chęć, specjaliści mogą również przeprowadzać okresowe kontrole czystości w mieszkaniu, a także pomoc mu w rozliczeniu podatków związanych z wynajmem mieszkania. Miesięczny koszt takiej obsługi to zazwyczaj około 10% wartości czynszu brutto.

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować