Inwestycje zbiorcze dla zaawansowanych. Co trzeba wiedzieć?
Świat inwestycji finansowych jest bardzo zróżnicowany, a na inwestorów czeka wiele narzędzi gotowych do użycia. Jednym z nich są instrumenty zależne, których wartość bazuje na wartości innych aktywów. Zobacz, jak działają i w jaki sposób można inwestować!
Czym są produkty strukturyzowane?
Produkty strukturyzowane to zależne instrumenty finansowe, które umożliwiają jednoczesną inwestycję w wiele różnych aktywów. Nazwa pochodzi od struktury, która w tym przypadku obejmuje różne instrumenty. Decydując się na inwestycje w takie instrumenty finansowe, de facto alokuje się kapitał w określoną strukturę, która może składać się z kilku, a nawet kilkunastu pomniejszych instrumentów.
Struktura danego instrumentu zazwyczaj obejmuje produkty bezpośrednio ze sobą związane. Doskonałym przykładem są indeksy giełdowe, których wycena zależy od wyceny wszystkich aktywów wchodzących w ich skład. W przypadku warszawskiego indeksu WIG20 będzie to dwadzieścia spółek o najwyższym poziomie kapitalizacji rynkowej. Z kolei dla indeksów sektorowych, np. WIG.GAMES, będą to wszystkie spółki gamingowe, wchodzące w skład indeksu. Ponadto do tej grupy zaliczyć należy także te instrumenty, których struktura bazuje na surowcach, kursach walut, określonym koszyku papierów wartościowych (czasem także dłużnych) i nie tylko.
Czy inwestowanie w instrumenty zależne jest bezpieczne?
Wszystkie inwestycje rynkowe wiążą się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanego kapitału. Ryzyko inwestycyjny zawsze będzie wyższe w porównaniu do założenia lokaty bankowej. Powszechnie uważa się jednak, że produkty strukturyzowane przeznaczone są dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Wymagają bowiem wiedzy potrzebnej do przygotowania odpowiedniej analizy sektorowej i znajomości relacji między produktami pochodnymi a bazowymi.
Inwestowanie we wszystkie najpopularniejsze instrumenty zależne można przeprowadzić samemu za pośrednictwem własnego rachunku maklerskiego. Przed rozpoczęciem bank poprosi o wypełnienie ankiety informacyjnej, która sprawdza poziom wiedzy o sposobie działania takich produktów oraz ryzyk związanych z ich stosowaniem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skonsultować lub powierzyć swoje inwestycje wybranemu agentowi. W każdym przypadku należy zwrócić uwagę na stopień zabezpieczenia kapitału, wymagania wstępne, a także gruntownie przeanalizować sektor rynkowy oraz otoczenie makroekonomiczne.
Artykuł partnera