• 4 lipca 2022

Czy w czasie recesji warto kupować ETF-y?

Mimo że recesja jest jednym z etapów cyklu koniunkturalnego, to dla inwestorów nie jest to łatwy czas – wielu z nich zastanawia się, w co inwestować oszczędności. Jakie są symptomy recesji? Czy w tym czasie warto wzbogacić swój portfel inwestycyjny o ETF-y?

Kiedy można mówić o recesji?

Cykl gospodarczy składa się z kilku etapów, wśród których można wskazać recesję. Faza recesji jest charakterystyczna – przejawia się obniżeniem tempa wzrostu produktu krajowego brutto (PKB). Jednocześnie można zaobserwować:

 • Niższy niż dotychczas poziom wydajności pracy
 • Obniżenie zysków firm
 • Niższe dochody społeczeństwa
 • Wzrost cen produktów i usług
 • Wzrost stopy bezrobocia

Powodów wystąpienia recesji jest wiele. Obok kataklizmów czy wojen specjaliści wskazują m.in. na zbyt daleką ingerencję państwa w system finansowy.

Zaobserwowanie symptomów wskazujących na recesję rodzi pytanie o instrumenty, jakie warto zakupić. Jedną z możliwości są ETF-y.

Czy recesja to dobry moment na zakup ETF-ów?

Według specjalistów ETF to instrument inwestycyjny, którym można zainteresować się podczas recesji. Jest to atrakcyjna alternatywa dla zakupu zarówno nieruchomości pod wynajem, jak i złota w postaci sztabek czy monet bulionowych. Dlaczego warto wybrać ETF?

Fundusze ETF mają co najmniej kilka zalet – za główne można uznać:

 • Zarządzanie pasywne – ETF-y odzwierciedlają notowania danego indeksu giełdowego, np. akcji
 • Niskie koszty – co pozwala inwestorom zaoszczędzić na obsłudze inwestycji
 • Szeroki wybór – szacuje się, że inwestorzy mogą wybierać spośród co najmniej 6000 funduszy ETF

Zakup ETF-ów podczas recesji może okazać się szczególnie opłacalny dla inwestorów, którzy cenią sobie inwestycje długoterminowe. Również inwestorzy realizujący strategię uśredniania kosztu powinni zainteresować się funduszami ETF.

Jakie ETF-y kupić podczas recesji?

Okres spowolnienia gospodarczego nie pozostaje bez wpływu na zainteresowanie produktami i usługami wśród konsumentów, a to z kolei ma swoje odzwierciedlenie w kondycji przedsiębiorstw. To właśnie skłania inwestorów do przebudowy portfela inwestycyjnego. Jakie ETF-y warto kupić w recesji?

Specjaliści wskazują na ETF-y odzwierciedlające indeksy giełdowe spółek z sektorów defensywnych. Do takich sektorów należą:

 • Energetyka – bez względu na sytuację na świecie zapotrzebowanie na energię zmienia się jedynie nieznacznie
 • Infrastruktura – dobrym pomysłem może być zakup ETF-ów podążających za spółkami obsługującymi np. autostrady
 • Opieka medyczna – nawet w trudnych okresach firmy z branży medycznej nie odnotowują dużych strat

Mimo że w czasie recesji ETF-y są ciekawym zamiennikiem dla akcji czy innych instrumentów inwestycyjnych, to trzeba pamiętać, że inwestowanie w nie również wiąże się z ryzykiem.
Właśnie dlatego tak ważna jest przemyślana struktura portfela inwestycyjnego – ETF-y powinny znajdować się w nim obok innych instrumentów.

​Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować