• 27 lipca 2024

Sprzedaż/kupno auta - jakie dokumenty należy przygotować?

​Sprzedając lub kupując samochód, trzeba dopełnić pewnych formalności. O czym warto pamiętać i jakie dokumenty przygotować? Sprawdź!

Jakie dokumenty musi przekazać sprzedawca samochodu?

Sprzedajesz lub kupujesz auto? Niezależnie od tego, czy jesteś stroną sprzedającą czy kupującą, koniecznie dowiedz się, jakich formalności należy dopełnić podczas sprzedaży. Osoba sprzedająca samochód musi przekazać kupującemu przede wszystkim umowę kupna/sprzedaży auta, dowód rejestracyjny i polisę OC.

Umowa kupna/sprzedaży samochodu - wzory umów

Bardzo ważnym dokumentem, który trzeba sporządzić w przypadku kupna/sprzedaży samochodu, jest umowa kupna-sprzedaży. Prawidłowo spisana umowa stanowi zabezpieczenie zarówno strony kupującej, jak i sprzedającej. Pozwala uniknąć nieporozumień związanych ze zwrotem wpłaconej zaliczki czy zatajeniem informacji o wadach pojazdu. Umowa kupna-sprzedaży auta może zostać spisana zarówno odręcznie, jak i na komputerze. Aby ułatwić sobie sporządzenie dokumentu, warto skorzystać z gotowych wzorów, które można znaleźć w sieci. Jeśli interesuje Cię wzór umowy kupna-sprzedaży auta, sprawdź wzory doc i pdf umów na stronie autoumowa.pl.

Co powinno się znaleźć w umowie kupna-sprzedaży?

Przed sporządzeniem umowy kupna-sprzedaży samochodu warto dowiedzieć się, co powinno się znaleźć w takim dokumencie. Niezbędne informacje, które trzeba zawrzeć w umowie, to:

  • Data i miejsce zawarcia umowy;
  • Dane sprzedawcy i osoby kupującej – imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, numery PESEL, NIP oraz numery dokumentów tożsamości;
  • Dane dotyczące sprzedawanego pojazdu – marka, model i rok produkcji samochodu, a także takie informacje jak numer rejestracyjny, numer nadwozia (VIN) oraz aktualny przebieg. Można też dopisać, jaka jest pojemność silnika i kolor auta oraz wymienić dodatkowe elementy pojazdu.
  • Informacja dotycząca wartości samochodu;
  • Podpisy obu stron umowy.

W umowie kupna-sprzedaży samochodu można również zawrzeć informacje dodatkowe, które pozwolą nam uniknąć sporów i nieporozumień związanych ze sprzedażą auta. Należą do nich między innymi:

  • Oświadczenie kupującego, że zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu (informacja chroni przed roszczeniami nabywcy, ale nie wyklucza możliwości zwrotu gotówki, jeżeli w dniu sprzedaży samochód posiadał poważne wady, które zostały zatajone przez właściciela);
  • Oświadczenie sprzedawcy, że jest on właścicielem pojazdu oraz że samochód jest wolny od wad prawnych/praw osób trzecich i nie jest przedmiotem żadnego toczącego się postępowania.

Dowód rejestracyjny i karta pojazdu

Umowa kupna-sprzedaży to nie jedyny dokument, który należy przygotować do sprzedaży auta. Sprzedający powinien także przekazać kupującemu dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu (jeśli została wydana). Dokumenty te będą niezbędne do zarejestrowania samochodu.

Ubezpieczenie OC

Kolejnym dokumentem, który sprzedawca pojazdu musi przekazać nabywcy, jest aktualna polisa OC. Jest to bardzo ważne, ponieważ każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do posiadania aktualnego ubezpieczenia OC. Kupujący ma możliwość kontynuowania polisy u tego samego ubezpieczyciela lub wykupienia ubezpieczenia w innym towarzystwie.

Pojazd sprowadzony z zagranicy – o czym pamiętać?

Jeśli pojazd został sprowadzony z zagranicy, zbywca musi przekazać kupującemu także kilka innych dokumentów. Można tutaj wymienić:

  • potwierdzenie zapłaty akcyzy;
  • potwierdzenie uiszczenia opłat celnych;
  • dowód wniesienia opłaty recyklingowej;
  • raport z badania technicznego pojazdu (opcjonalnie).

Artykuł sponsorowany

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować