• 13 grudnia 2024

Jak wybrać najlepszy wzmacniacz momentu klucza dynamometrycznego?

wzmacniacz momentu
W trakcie zaawansowanych prac przemysłowych, a także podczas obsługi dużych i zablokowanych śrub, bardzo często konieczne okazuje się skorzystanie z pomocy wzmacniacza momentu, który w dużym stopniu ułatwia prace. Czym jest wzmacniacz momentu i w jaki sposób działa? Gdzie kupić wzmacniacz momentu klucza dynamometrycznego i jak go wybrać?

Czym jest wzmacniacz momentu?

Wzmacniaczem momentu nazywamy specjalistyczne urządzenie, pozwalające uzyskać wysoki moment obrotowy. Dzięki niemu możliwe jest zwielokrotnienie siły przenoszonej na główkę śruby, co w znacznym stopniu umożliwia poluzowanie zablokowanych, zapieczonych lub też zardzewiałych połączeń gwintowych. Wzmacniacz momentu jest również przydatny, kiedy nie mamy możliwości skorzystania z kluczy pneumatycznych, albo udarowych. Jego użycie jest także konieczne w przypadku różnego rodzaju zaawansowanych prac przemysłowych.

W jaki sposób działa wzmacniacz momentu?

Za wzmocnienie momentu obrotowego odpowiadają jego elementy wejściowe i wyjściowe oraz przekładnie planetarne i zębate. Warto pamiętać, że urządzenie to posiada duże możliwości, więc zwielokrotnienie siły początkowej może dojść nawet do 300%.  To sprawia, że to niewielkie i lekkie urządzenie, umożliwia skuteczną oraz bardzo precyzyjną pracę nawet w naprawdę ciężkich warunkach, jak również w ciasnych i trudno dostępnych miejscach. Dlatego jest to niezwykle przydatne urządzenie.
rodzaj wzmacniacza

Jak wybrać wzmacniacz momentu?

Poszukując idealnego wzmacniacza momentu, należy zwrócić uwagę na kilka jego parametrów. Oto najważniejsze z nich:

1. Rodzaj wzmacniacza

Na początku należy podkreślić, że wzmacniacze momentu występują w dwóch rodzajach. Jednym z nich jest ręczny wzmacniacz momentu obrotowego, w którym model mechaniczny zwiększa moment obrotowy za sprawą ręcznego klucza dynamometrycznego. Posiada on przekładnię, która z każdym obrotem zwiększa moment o określoną wartość. Istnieją również pneumatyczne wzmacniacze momentu obrotowego, w których zasada działania urządzenia jest bardzo podobna do tego, z czym mamy do czynienia w przypadku modeli ręcznych. Jednakże różnica polega na tym, że moment wejściowy realizowany jest nie za sprawą klucza ręcznego, lecz pneumatycznego silnika, który pracuje w oparciu o ustalane ciśnienie powietrza. 

2. Maksymalny moment obrotowy

Maksymalny moment obrotowy ozacza wartość, jaka może być przekazana na wyjściu. Na rynku dostępne są urządzenia niezwykle zróżnicowane pod tym względem. Możemy znaleźć przykładowo wzmacniacz z maksymalnym momentem obrotowym około 4200 Nm, jak również 7000 Nm. Oczywiście, im wyższy parametr, tym większe i bardziej zablokowane śruby możemy obsługiwać. Ma to jednak również przełożenie na cenę urządzenia.

3. Waga i wymiary

Wzmacniacze momentu są również bardzo zróżnicowane pod względem wagi oraz wymiarów. Lekkie modele wzmacniacza ważą około 5 kilogramów, ale możemy znaleźć w sklepach także narzędzia ponad 10-kilogramowe. Wymiary wzmacniacza momentu są związane z rozmiarem trzpienia – należy pamiętać o tym, iż może być on inny na wejściu od tego na wyjściu.

Gdzie kupić dobry wzmacniacz momentu?

Wzmacniaczy momentu warto szukać w profesjonalnych sklepach internetowych, które oferują szeroki wybór profesjonalnych urządzeń. W sklepie dynamometryczne.pl znajdziesz różnego rodzaju wzmacniacze momentu odznaczające się najwyższą jakością. Dzięki temu bez problemu znajdziesz wzmacniacz momentu, który najlepiej będzie odpowiadał Twoim potrzebom i stanie się nieocenioną pomocą podczas pracy.
Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Na czym polega absorbcja?

​Czy zastanawialiście się kiedyś, co kryje się za tajemniczym terminem „absorbcja”? Choć może...