• 12 września 2024

Fotowoltaika. Co musi wiedzieć przedsiębiorca?

​Niezależnie czy jesteś właścicielem małej czy dużej firmy, własna instalacja fotowoltaiczna przyniesie spore korzyści dla twojego przedsiębiorstwa. Jakie czynniki mają wpływ na opłacalność tej inwestycji?

Niezależność energetyczna

Opłata mocowa wprowadzona na początku 2021 roku podniosła rachunki za prąd i najpewniej koszt energii elektrycznej będzie wciąż wzrastał. Własna instalacja fotowoltaiczna to możliwość niezależności energetycznej i uniknięcia ciągle wzrastających rachunków za prąd. Dodatkowo, firma nie będzie zmuszona do przerw w dostawie prądu podczas przeciążenia sieci. Inwestycja w fotowoltaikę zapewnia bezpieczeństwo energetyczne i finansowe.

Koszty inwestycji

Energia słoneczna jest całkowicie darmowa. Jednorazowy koszt jaki musimy ponieść to elementy instalacji i sam montaż. Każda firma ma inne zapotrzebowanie na energię elektryczną, dlatego też koszt inwestycji w fotowoltaikę będzie zależał głównie od tego. Całkowity koszt i szacowany okres zwrotu inwestycji można obliczyć używając specjalnego kalkulatora fotowoltaicznego dostępnego na stronach usługodawców. Dobrym pomysłem będzie umówienie się na audyt fotowoltaiczny, podczas którego konsultant dobierze najlepszą dla danego przedsiębiorstwa opcję.

Wykorzystanie wolnych przestrzeni

Decydując się na fotowoltaikę przedsiębiorca może wykorzystać przestrzeń siedziby firmy, która do tej pory nie była używana i nie zarabiała. Może być to dach, ale również teren wokół budynku.

Gwarancja

Instalacje fotowoltaiczne naprawdę rzadko ulegają awariom. Producenci dają długoletnie gwarancje na panele, które sięgają nawet do 25 lat, przy czym warto zaznaczyć, że nasza inwestycja zwraca się najczęściej już po 6 latach.

Nowelizacja ustawy OZE – rozliczanie nadwyżek

Nowelizacja OZE wprowadziła tak zwany Pakiet Prosumencki, dzięki któremu przedsiębiorcy produkujący energię mają możliwość rozliczania nadwyżek w korzystnym systemie opustów (https://sunergo.pl/blog/net-metering-system-opustow/). Dzięki niemu firmy magazynują nadwyżki energii w sieci elektroenergetycznej, a następnie odebrają je w razie większeego zapotrzebowania energetycznego.

Leasing dla firm

Firmy mogą skorzystać leasingu fotowoltaiki dla firm, którego opłaty są dużo tańsze niż rachunki za prąd. W tym wypadku przedsiębiorca nie musi inwestować ogromnej sumy na fotowoltaikę, a raty leasingowe mogą wliczyć w koszt uzyskania przychodu i odpisać od podatku 100% kwoty.

Proekologiczny wizerunek

Wizerunek firmy jest bardzo ważny. Przedsiębiorca, którego firma korzysta z odnawialnych źródeł energii może wyróżnić się pośród konkurencji.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować