• 28 kwietnia 2024

Zaniżone odszkodowanie OC - jak postępować?

​Towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponowało Ci zaniżoną wypłatę odszkodowania OC za uszkodzony samochód? A może zamiast wymiany części zastosowało ich naprawę lub zamienniki w miejsce części oryginalnych? W takiej sytuacji masz możliwość ubiegania się o dopłatę do odszkodowania OC!

Jak ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania z OC?

Ubezpieczyciele uciekają się do wielu sztuczek, aby nie wypłacać poszkodowanym wysokiego odszkodowania za samochód, co powoduje szereg problemów u osób poszkodowanych w zdarzeniach drogowych.

Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowania w poniższy sposób:

  • Amortyzacja – ubezpieczyciel pomniejsza wartość nowych części o konkretny procent, w jakim zostały zużyte części używane,
  • Zastosowanie zamienników zamiast oryginałów – ubezpieczyciel przeprowadza wycenę na podstawie części nieoryginalnych, które obniżają wartość pojazdu,
  • Naprawa zamiast wymiany – ubezpieczyciel w wycenie uwzględnia koszty naprawy konkretnych części czy układów zamiast ich wymiany, co także powoduje obniżenie wartości, a niekiedy nawet bezpieczeństwa samochodu,
  • Nieuwzględnienie określonych szkód – towarzystwo ubezpieczeniowe pomija niektóre ze szkód, aby nie wypłacić pełnej kwoty odszkodowania,
  • Zastosowanie rabatów – ubezpieczyciel zaniża kwotę odszkodowania poprzez zastosowanie rabatów, które nie miały miejsca,
  • Brak zwrotu środków za wynajęcie pojazdu zastępczego – poszkodowany ma prawo do korzystania z samochodu zastępczego na czas naprawy auta i ubezpieczyciel musi zwrócić mu koszty związane z jego najmem,
  • Brak innych świadczeń – przykładowo można ubiegać się od ubezpieczyciela o uwzględnienie utraty wartości handlowej pojazdu.

Jak należy postępować w przypadku zaniżonego odszkodowania?

Gdy podejrzewamy, że towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponowało zbyt niską kwotę odszkodowania, która jest niewspółmierna do szkody, albo też zastosowało inne metody, by zaoszczędzić na wypłacie, możemy ubiegać się o otrzymanie dopłaty, która zrekompensuje straty.

W takiej sytuacji konieczne jest zwrócenie się do ubezpieczyciela z odpowiednim pismem, aby dopłata do odszkodowania OC została wypłacona, natomiast wtedy, gdy ubezpieczyciel nie chce jej wypłacić, można skierować sprawę do sądu.

Do ubiegania się o dopłatę konieczne jest posiadanie dokumentów związanych ze sprawą, czyli najlepiej kosztorysu szkody, a jeśli nie jest on dostępny – numeru szkody. Gdy poszkodowany nie dysponuje takimi danymi, może zwrócić się do ubezpieczyciela o ich wydanie.

Dopłata do odszkodowania OC – kiedy można ją uzyskać?

Uzyskanie dopłaty do odszkodowania OC jest możliwe przy spełnieniu określonych warunków. Najważniejsze z nich to:

  1. Szkoda z ubezpieczenia OC sprawcy,
  2. Prawo do otrzymania odszkodowania przez poszkodowanego,
  3. Szkoda na pojeździe jest częściowa,
  4. Do wypłaty odszkodowania doszło do 3 lat wstecz,
  5. Nie przeprowadzono naprawy bezgotówkowej lub na podstawie faktur.

Warto więc pamiętać o tym, że dopłata do odszkodowania OC nie będzie możliwa do uzyskania wtedy, gdy powyższe warunki nie zostaną spełnione, na przykład poszkodowany wybrał bezgotówkową naprawę w warsztacie samochodowym czy też wtedy, gdy doszło do szkody całkowitej na pojeździe.

Więcej informacji na temat dopłat do odszkodowań można znaleźć na stronie https://kancelariaciti.pl/dochodzenie-odszkodowan/kompleksowa-pomoc/szybkie-doplaty/ 

Jaki jest termin ubiegania się o dopłatę do odszkodowania OC?

Zgodnie z przepisami dopłata do odszkodowania OC będzie możliwa do uzyskania jedynie w sytuacji, gdy spełniony zostanie termin ważności roszczenia, ponieważ po jego przekroczeniu nie można się już o nią ubiegać.

Termin ten to 3 lata, licząc od momentu otrzymania odszkodowania za szkodę, dlatego w tym czasie należy zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, gdy chce się otrzymać dopłatę za niewspółmierną wysokość odszkodowania.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy kancelarii odszkodowawczej?

Samodzielne ubieganie się o dopłatę do odszkodowania OC może być bardzo skomplikowane, szczególnie wtedy, gdy w tym zakresie nie ma się żadnego doświadczenia, dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy kancelarii prawnej, która specjalizuje się w tego typu sprawach.

Najlepiej zwrócić się do kancelarii odszkodowawczej, czyli do specjalnej kancelarii, która skupia się na pomocy osobom wymagającym wsparcia w kontaktach z towarzystwami ubezpieczeniowymi.

Pracownicy kancelarii mogą wówczas przeanalizować sytuację klienta, aby sprawdzić, czy może on otrzymać dopłatę do swojego odszkodowania OC, a następnie w jego imieniu przygotować niezbędne dokumenty i skontaktować się z ubezpieczycielem. W razie konieczności prawnicy mogą też pomóc w wytoczeniu procesu przeciwko ubezpieczycielowi, by ubiegać się o zaległe środki.

​Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować