• 4 lipca 2022

Mieszkanie czy dom? Sprawdź porównywarkę sąsiedzki.pl

Mieszkanie czy dom? Są zwolennicy zarówno jednej, jak i drugiej opcji. Każda ma swoje wady i zalety. Jak w łatwy sposób sprawdzić, która opcja jest dla Ciebie lepsza? To bardzo proste.

Zwolennicy mieszkania w bloku stwierdzą, że lepiej jest mieszkać w centrum miasta i mieć dostęp do wszelkich udogodnień z tym związanych. Właściciele domów zripostują to stwierdzając., że jak potrzebują czegoś od miasta, to tam dojadą, a na co dzień cenią sobie ciszę i spokój. Jak jest więc w rzeczywistości?

Mieszkanie jest tańsze…

Wiele osób decyduje się na mieszkanie głównie ze względu na cenę. Są one znacznie tańsze, niż domy. A często, zwłaszcza na nowych osiedlach proponują podobny komfort. Niektórzy deweloperzy proponują nawet możliwość przesunięcia niektórych ścian działowych, dzięki czemu może lepiej dopasować wielkość pokojów i ich ustawienie do własnych potrzeb.

Możesz również wybrać mieszkanie na dowolnym piętrze, co również może ułatwić Ci dostęp do mieszkania. Nowoczesne bloki są wystarczające przestrzenne, by możliwe było trzymanie na korytarzach np.: wózka dziecięcego. Na osiedlu często jest też więcej sklepów i punktów usługowych i jest do nich dość blisko.

Niestety, w przypadku nowych osiedli, zwłaszcza tych na peryferiach, może być problem z dostępem np.: do szkół czy komunikacji miejskiej. Taki dostęp jest doskonały jedynie w przypadku starszych osiedli. Mieszkania w takich miejscach są znacznie tańsze, ale musisz liczyć się też z faktem, że blok 30 letni jest w znacznie gorszym stanie, niż ten 3-letni. W mieszkaniu z rynku wtórnego konieczny jest także remont.

A dom większy

Nawet niewielkie domy są najczęściej większe, niż przeciętne mieszkanie. Na kupionej działce możesz też stworzyć własny ogród, postawić garaż, czy wykorzystać ją w dowolny inny sposób. Przy tym możesz cieszyć prywatnością. Jeżeli jednak chcesz się czuć w pełni bezpiecznie, powinieneś zainwestować w dodatkowe systemy np.: rolety przeciwwłamaniowe, czy alarmy. Zwykle też domy znajdują się w mniejszych miejscowościach lub na obrzeżu miast. To może powodować problemy z dojazdem, np.: do pracy.

Budowa domu zajmuje też dużo czasu i pochłania więcej pieniędzy, niż kupno mieszkania. Często też musisz sam dopilnować większości etapów budowy lub zatrudnić dodatkowe osoby, które zrobią to za ciebie – wiąże się to jednak z dodatkowymi wydatkami. Mimo to masz wpływ na to, jak będzie wykonany dom, z jakich materiałów oraz jakie będzie miał dodatki itp.

Dom możesz też kupić, tak samo jak mieszkaniu. W Polsce coraz popularniejsze są całe osiedla domków jednorodzinnych wybudowanych przez deweloperów. Wówczas kupuje się już wykończony dom i nie trzeba się martwić o wszystkie zagadnienia związane z jego budową. Częściej jednak na rynku nieruchomości pojawiają się domy z rynku wtórnego. Są one tańsze i często w lepszej lokalizacji, niż nowe osiedla. Wymagają jednak dogłębnego remontu.

Jak znaleźć odpowiednią nieruchomość?

Zanim zdecydujesz się na właściwą nieruchomość, porównaj wszystkie oferty – zarówno domów jak i mieszkań.  Dowiesz się, jakie są ceny interesujących Cię nieruchomości i które lokalizacje są bardziej atrakcyjne. Dowiesz się też, jakich ofert możesz spodziewać się więcej w danym miejscu – mieszkań, czy domów. To na pewno ułatwi wybór.

Jak możesz łatwo porównać wszystkie oferty, zwłaszcza, gdy nie masz sprecyzowanych wymagań i możesz się spodziewać bardzo wielu ogłoszeń? Zamiast przeglądać wiele portali zdecyduj się na jeden. Ale taki, w którym znajdziesz wiele ogłoszeń z wielu różnych portali ogłoszeniowych. To tzw. agregat ogłoszeń. Takim agregatem jest właśnie Sasiedzki.pl. Łatwo porównasz tu wszystkie oferty, zarówno domów, jak i mieszkań. Możesz także sprawdzić, jak zmieniała się cena nieruchomości, dzięki czemu dowiesz się, czy warto negocjować z właścicielem. Np. aby znaleźć mieszkania na sprzedaż w Wieliczce, wybierz w opcjach filtrowania właściwe miasta, a następnie zaznacz jakie kolejne opcje Cię interesują, czyli Wieliczka -> Mieszkania -> Sprzedaż. Po kliknięciu buttona „Szukaj” otrzymasz oferty ze wszystkich popularnych stron z ogłoszeniami sprzedaży nieruchomości. Proste prawda? ;)

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować