Czy mieszkając za granicą można wziąć kredyt hipoteczny?
Gdy podejmujemy ostateczną decyzję względem tego, że chcemy opuścić kraj, z tyłu głowy wciąż myślimy o potencjalnym powrocie do Polski w bliżej nieokreślonej przyszłości. Powody mogą być różne – dla jednych będą to powody czysto zarobkowe, dla drugich środowiskowe. Przy czym po jakimś czasie za granicą możemy zacząć zastanawiać się nad tym, aby wziąć kredyt i dzięki otrzymanym środkom zakupić w Polsce mieszkanie. Czy jest to możliwe?
Zapoznając się z treścią Rekomendacji S autorstwa Komisji Nadzoru Finansowego, wyczytamy, że bank nie ma prawda dawać kredytów hipotecznych osobom, które otrzymują wypłatę w walucie innej, niż ma być otrzymana pożyczka. Sprawa komplikuje się tym bardziej że dostępne na rynku oferty walutowe polskich instytucji bankowych nie są satysfakcjonujące pod względem korzyści. Warto wspomnieć, że wypłaty otrzymywane w dolarach, funtach brytyjskich i w euro są lepiej oceniane przez banki, inaczej natomiast jest w przypadku tych wypłacanych w Danii, czy Islandii.
Niezbędne dokumenty
Bez niezbędnych dokumentów nie ma możliwości, aby bank rozpocząć proces analizujący podanie potencjalnego pożyczkobiorcy. Mowa tu o zaświadczeniu w języku polskim zawierającym informacje o jego formie zatrudnienia (kwestią tłumaczenia z obcego języka może zająć się tylko przysięgły tłumacz), dokumentach potwierdzających zeznania podatkowe, historię kredytową wygenerowaną w państwie, w którym pracuje klient oraz (jeśli bank tego wymaga) pisma potwierdzającego, że może on przebywać i być zatrudnionym w danym kraju.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Zawsze należy wziąć pod uwagę możliwość, że samodzielne staranie się o kredyt hipoteczny w tej sytuacji się nie powiedzie. Jaka możliwość jeszcze pozostaje? Jeśli macie członka rodziny zarabiającego w złotówkach możecie wspólnie złożyć wniosek o udzielenie wam kredytu wspólnego.
Wówczas, gdy bank będzie chciał przeanalizować waszą zdolność kredytową, konieczne będzie zrównanie dwóch wypłat – zagranicznej i polskiej. Jeśli ta pierwsza i druga będzie wynosić kolejno 18 i 10 tys. złotych, to dochód wyniesie 18 tys. Osoba biorąca z nami kredyt, jeśli taka będzie jej wola, gdy otrzyma kredyt, ma prawo całkowitego pozbycia się zobowiązania bankowego. Wtedy przechodzi ono na zagranicznego pożyczkobiorcę.
Artykuł sponsorowany