• 29 maja 2024

Jak śpią Polacy? Warunki mieszkaniowe a jakość snu

Czy wiesz, że warunki mieszkaniowe wpływają na jakość snu? Wbrew pozorom osoby śpiące zalecane osiem godzin mogą skarżyć się na zmęczenie, problemy zdrowotne, znużenie, a także poczucie niewyspania chwilę po przebudzeniu. Na szczęście można im skutecznie zapobiegać, wprowadzając do swojej sypialni kilka zmian. Chcesz wiedzieć, jak cieszyć się dobrym samopoczuciem? Sprawdź propozycje Selene — sklepu z materacami i popraw komfort swojego snu!

Jak długo śpią Polacy. Czy ilość snu jest wystarczająca?

Często klienci sklepu z materacami Selene skarżą się na brak regularnego snu, bezsenność i niedospanie. Warto jednak zwrócić uwagę na badania GUS z 2016 roku. Statystyczny Polak przesypia w ciągu doby od 7 do 8 godzin, co jest zgodne z zalecanym czasem snu przez specjalistów. Problem z niewystarczającą ilością snu i brakiem regularności mają głównie freelancerzy, przedsiębiorcy oraz pracownicy służb (w tym np. medycy). W ich przypadku średnia wynosi od 5 do 6 godzin.

Szczególne znaczenie jakości snu. Dlaczego Polacy skarżą się na złe samopoczucie mimo długiego snu?

Większe znaczenie od długości snu ma jego jakość. Zdaniem ekspertów Selene — sklep z materacami, czynnikami wywołującymi złe samopoczucie są:

  • niewystarczające warunki lokalowe i mieszkaniowe;
  • stres;
  • problemy zdrowotne;
  • brak komfortowych warunków do spania, np. źle dobrany materac do potrzeb danej osoby;
  • brak zachowanej higieny snu.

Wielu Polaków odczuwa zmęczenie, niewyspanie się, znużenie i senność, mimo przeznaczenia na sen zalecanej liczby godzin. Pojawiają się też zaburzenia snu, np. wybudzanie się.

Jak mieszkają Polacy? Warunki lokalowe a jakość snu

Wg opublikowanych danych przez GUS z 2016 roku, przeciętne mieszkanie Polaków miało około 75 m2, przy czym powierzchnia użytkowa była stosunkowo niewielka — na około 3 osoby przypadał jeden lokal. Oznacza to, że mieszkanie jest przeludnione oraz widoczna jest tzw. deprywacja mieszkania. W zestawieniu 30 państw europejskich Polska zajmuje 29 miejsce. Gorsze warunki mieszkaniowe panują jedynie w Rumunii.

Co zaburza jakość snu Polaków?

Spadek jakości snu powoduje:

  • hałas w mieszkaniu i najbliższym otoczeniu;
  • zanieczyszczenie środowiska;
  • zbyt ciemne pomieszczenie;
  • niepełnowartościowe warunki mieszkaniowe, w tym np. zaniedbane urządzenia sanitarne, wilgoć w mieszkaniu, nieszczelne okna.

Zdaniem specjalistów Selene — sklepu z materacami, Polakom brakuje komfortowych warunków do spania. Duże znaczenie ma odpowiednio zaaranżowana sypialnia.

Jak zapewnić odpowiednie warunki w sypialni?

Podstawą jest optymalna temperatura w nocy, wahająca się od 18 do 20 stopni. Zbyt wysoka utrudnia zaśnięcie i zaburza naturalny rytm snu. Z kolei chłód korzystnie wpływa na przepływ krwi, a także ułatwia oddychanie, co pozwala zasnąć szybciej i głębiej, zrelaksować się i odstresować.

Warto również wietrzyć pomieszczenia, ponieważ poprawia to samopoczucie. Obniża się ilość dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń w powietrzu.

Łóżko z dobrze dobranym materacem podstawowym warunkiem mieszkaniowym zwiększającym komfort snu?

Sklep z materacami Selene podkreśla rangę dobrze dopasowanego materaca. Powinien być on dostosowany do wagi i wzrostu danej osoby, a także odpowiednio twardy. Dobrym rozwiązaniem są produkty z wysokiej jakości pianki, która zapewnia właściwy podpór kręgosłupa.

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować