• 19 sierpnia 2022

Zwrot podatku z Niemiec – rozliczenie krok po kroku!

​Zwrot podatku z Niemiec to szansa na dodatkową gotówkę po zakończeniu pracy w tym kraju. Nie każdy pracownik musi rozliczać się z niemieckim urzędem skarbowym, warto jednak to zrobić w przypadku gdy spodziewamy się nadpłaty składek na podatek. Warto wiedzieć jak przebiega ten proces, ponieważ niektóre aspekty różnią się tutaj od składania deklaracji w Polsce. Poniżej krok po kroku dowiesz się, jak rozliczyć się z podatku z Niemczech.

Kto musi rozliczyć się z podatku w Niemczech?

W przeciwieństwie do naszego kraju rozliczenie podatkowe w Niemczech nie dotyczy wszystkich pracowników. Deklarację złożyć musisz dopiero wtedy, kiedy Twoje dochody przekroczą 10 700 euro, a w karcie podatkowej wpisane są kwoty w pozycjach 17. lub 20, posiadałeś więcej niż jednego pracodawcę w poprzednim roku podatkowym, oraz gdy jesteś emerytem lub rencistą.

Jeżeli nie spełniasz powyższych kryteriów, w dalszym ciągu masz prawo złożyć zeznania i starać się o zwrot podatku z Niemiec.

Jakie dokumenty potrzebne są do rozliczenia w Niemczech?

Do rozliczenia podatku niezbędna będzie:

  • lohnsteuerbescheinigung – niemiecka karta podatkowa zawierająca informacje o dochodach i zapłaconych składkach,
  • kopia dokumentu tożsamości,
  • druk EU-EWR – dokument poświadczający rozliczenie dochodów w Polsce.

Możesz potrzebować także dokumentów potwierdzających Twoje koszty za jedzenie, zakwaterowanie czy dojazdy do pracy. Wszystko zależy od tego, z jakich przysługujących Ci odliczeń podatkowych zdecydujesz się skorzystać.

Do kiedy trzeba się rozliczyć?

W Niemczech tak jak i w Polsce rok podatkowy pokrywa się z tym kalendarzowym, czyli trwa on od 1 stycznia do 31 grudnia, czyli tak samo jak m.in. w Polsce.

Deklarację podatkową za ten okres należy złożyć najpóźniej do 31 maja. Warto zaznaczyć, że niemiecki urząd skarbowy Finanzamt bardzo skrupulatnie pilnuje terminów i w razie nierozliczenia podatku nakłada kary finansowe (nawet na osoby, które wyjechały już z kraju).

Niemiecki system podatkowy przewiduje także możliwość składania deklaracji maksymalnie do 4 lat wstecz. Oznacza to tyle, że jako płatnicy możemy rozliczyć dochody także z lat ubiegłych jeśli wcześniej się na to nie zdecydowali.

Ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec

Średni czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec wynosi od 3 do 6 miesięcy. Finanzamt nie poda nam konkretnego terminu, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na czas oczekiwania jest terminowe i poprawne złożenie dokumentów – jeżeli spóźnimy się, lub pomylimy, cały proces z pewnością się wydłuży.

Obowiązujące przepisy nie zawsze pokrywają się z tymi w Polsce, a nieznajomość prawa może szkodzić. Jeżeli szukasz pomocy w sprawach podatkowych – możemy pomóc. Zdobędziemy dla Ciebie także różnego rodzaju świadczenia, takie jak zasiłek rodzinny w Niemczech.

Nasze biuro rozliczeniowe zajmuje się kompleksową obsługą z zakresu rozliczania podatku z krajów unii europejskiej. Skontaktuj się z nami i dowiedz się jak ułatwić sobie życie. Zaufaj nam, a załatwimy za Ciebie wszystkie formalności – zapraszamy Holandia.org!

Artykuł sponsorowany​

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować