• 25 lipca 2024

Automatyzacja produkcji, czyli ważny krok w stronę zwiększenia wydajności zakładu

​Produkcja przemysłowa jest kluczowym elementem polskiej gospodarki. Przedsiębiorstwa produkcyjne odpowiadają za istotną część krajowego PKB, coraz lepiej radząc sobie na zagranicznych rynkach. Duża w tym zasługa konsekwentnego inwestowania w zwiększenie wydajności. Stanowi to jednak coraz większe wyzwanie, głównie z powodu niedoboru pracowników. Sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest automatyzacja produkcji, o czym przekonujemy w naszym artykule.

Automatyzacja wspiera lub zastępuje pracowników w istotnych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa

Automatyzacja produkcji nie jest oczywiście nowym trendem. Przedsiębiorstwa od lat inwestują w rozwiązania maszynowe, które pozwalają znacząco zwiększyć tempo wytwarzania różnych dóbr, pozwalając tym samym na utrzymanie rynkowej konkurencyjności. Czy nam się to podoba czy nie, to produkcja ręczna odchodzi do lamusa i nie ma racji bytu w realiach tak chłonnej i wciąż rosnącej gospodarki.

W kontekście automatyzacji często podnosi się argument, że stanowi ona zagrożenie dla pracowników, mogąc w pewnym momencie doprowadzić do konieczności zredukowania etatów, zwłaszcza na stanowiskach fizycznych. To nie do końca prawda.

Praktyka pokazuje, że zmechanizowane linie produkcyjne nie tyle zastępują pracowników, co wspierają ich w codziennej pracy, zwiększając przy tym poziom bezpieczeństwa ludzi. Jednocześnie automatyzacja pozwala zwiększać wydajność i zyskowność przedsiębiorstwa, dzięki czemu poprawiają się warunki zatrudnienia załogi.

Korzyści z automatyzacji

Przedsiębiorstwa, które wciąż nie są przekonane o konieczności zautomatyzowania produkcji, powinny poważnie rozważyć zmianę swojego nastawienia. Dalsza zwłoka może spowodować, że zakład zacznie tracić coraz większy dystans do konkurencji, którego w pewnym momencie nie uda się już odrobić.

Do najważniejszych korzyści wynikających z automatyzacji produkcji zaliczymy:

  • realne zwiększenie wydajności przedsiębiorstwa,
  • zastąpienie pracowników w tych obszarach, w których najtrudniej jest obsadzić stanowiska (z powodu niedoboru rąk do pracy),
  • zwiększenie komfortu pracy i bezpieczeństwa pracowników,
  • możliwość przejścia na całodobowy cykl produkcyjny bez istotnego zwiększania zatrudnienia,
  • ustabilizowanie jakości produkcji (maszyny gwarantują powtarzalność).

Systemy transportu wewnętrznego – sztandarowy przykład automatyzacji produkcji przemysłowej

Automatyzacja to proces obserwowany we wszystkich obszarach działalności przemysłowej. Przedsiębiorstwa inwestują nie tylko w zautomatyzowane linie produkcyjne, ale także transportowe. Te drugie stanowią bardzo ważny element logistyki zakładu, zapewniając szybkie przenoszenie różnego rodzaju towarów w obrębie np. hali produkcyjnej, magazynu czy pomiędzy budynkami.

Zautomatyzowane systemy transportu wewnętrznego obejmują m.in. przenośniki, windy przemysłowe, przesuwnice, stoły obrotowe i podnoszone, sztaplarki, naczepy samozaładowcze czy stacje dokowania automatycznego.

O korzyściach wynikających z zainwestowania w systemy transportu wewnętrznego można przeczytać w artykule na stronie https://www.promus.katowice.pl/artykuly/automatyzacja-produkcji-elementy-niezbedne-do-podniesienia-wydajnosci-przedsiebiorstwa/.

Inwestycja w automatyzację. Od czego zacząć?

Aby w pełni wykorzystać potencjał automatyzacji produkcji i transportu wewnętrznego, należy zainwestować w takie rozwiązania, które zostaną perfekcyjnie dobrane pod kątem potrzeb i specyfiki danego zakładu. Dlatego najważniejsze jest znalezienie godnego polecenia partnera, który będzie odpowiadać za realizację inwestycji.

Jednym z najbardziej renomowanych producentów systemów transportu wewnętrznego na potrzeby przemysłu jest PROMUS Katowice. Spółka gwarantuje swoim klientom kompleksową obsługę, od doradztwa technicznego, przez zaprojektowanie, produkcję, montaż i uruchomienie, aż po serwisowanie dostarczonej linii transportowej.

Z pełną ofertą PROMUS Katowice można się zapoznać na stronie internetowej https://www.promus.katowice.pl/.

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować