Automatyzacja produkcji, czyli ważny krok w stronę zwiększenia wydajności zakładu
Produkcja przemysłowa jest kluczowym elementem polskiej gospodarki. Przedsiębiorstwa produkcyjne odpowiadają za istotną część krajowego PKB, coraz lepiej radząc sobie na zagranicznych rynkach. Duża w tym zasługa konsekwentnego inwestowania w zwiększenie wydajności. Stanowi to jednak coraz większe wyzwanie, głównie z powodu niedoboru pracowników. Sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest automatyzacja produkcji, o czym przekonujemy w naszym artykule.
Automatyzacja wspiera lub zastępuje pracowników w istotnych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa
Automatyzacja produkcji nie jest oczywiście nowym trendem. Przedsiębiorstwa od lat inwestują w rozwiązania maszynowe, które pozwalają znacząco zwiększyć tempo wytwarzania różnych dóbr, pozwalając tym samym na utrzymanie rynkowej konkurencyjności. Czy nam się to podoba czy nie, to produkcja ręczna odchodzi do lamusa i nie ma racji bytu w realiach tak chłonnej i wciąż rosnącej gospodarki.
W kontekście automatyzacji często podnosi się argument, że stanowi ona zagrożenie dla pracowników, mogąc w pewnym momencie doprowadzić do konieczności zredukowania etatów, zwłaszcza na stanowiskach fizycznych. To nie do końca prawda.
Praktyka pokazuje, że zmechanizowane linie produkcyjne nie tyle zastępują pracowników, co wspierają ich w codziennej pracy, zwiększając przy tym poziom bezpieczeństwa ludzi. Jednocześnie automatyzacja pozwala zwiększać wydajność i zyskowność przedsiębiorstwa, dzięki czemu poprawiają się warunki zatrudnienia załogi.
Korzyści z automatyzacji
Przedsiębiorstwa, które wciąż nie są przekonane o konieczności zautomatyzowania produkcji, powinny poważnie rozważyć zmianę swojego nastawienia. Dalsza zwłoka może spowodować, że zakład zacznie tracić coraz większy dystans do konkurencji, którego w pewnym momencie nie uda się już odrobić.
Do najważniejszych korzyści wynikających z automatyzacji produkcji zaliczymy:
- realne zwiększenie wydajności przedsiębiorstwa,
- zastąpienie pracowników w tych obszarach, w których najtrudniej jest obsadzić stanowiska (z powodu niedoboru rąk do pracy),
- zwiększenie komfortu pracy i bezpieczeństwa pracowników,
- możliwość przejścia na całodobowy cykl produkcyjny bez istotnego zwiększania zatrudnienia,
- ustabilizowanie jakości produkcji (maszyny gwarantują powtarzalność).
Systemy transportu wewnętrznego – sztandarowy przykład automatyzacji produkcji przemysłowej
Automatyzacja to proces obserwowany we wszystkich obszarach działalności przemysłowej. Przedsiębiorstwa inwestują nie tylko w zautomatyzowane linie produkcyjne, ale także transportowe. Te drugie stanowią bardzo ważny element logistyki zakładu, zapewniając szybkie przenoszenie różnego rodzaju towarów w obrębie np. hali produkcyjnej, magazynu czy pomiędzy budynkami.
Zautomatyzowane systemy transportu wewnętrznego obejmują m.in. przenośniki, windy przemysłowe, przesuwnice, stoły obrotowe i podnoszone, sztaplarki, naczepy samozaładowcze czy stacje dokowania automatycznego.
O korzyściach wynikających z zainwestowania w systemy transportu wewnętrznego można przeczytać w artykule na stronie https://www.promus.katowice.pl/artykuly/automatyzacja-produkcji-elementy-niezbedne-do-podniesienia-wydajnosci-przedsiebiorstwa/.
Inwestycja w automatyzację. Od czego zacząć?
Aby w pełni wykorzystać potencjał automatyzacji produkcji i transportu wewnętrznego, należy zainwestować w takie rozwiązania, które zostaną perfekcyjnie dobrane pod kątem potrzeb i specyfiki danego zakładu. Dlatego najważniejsze jest znalezienie godnego polecenia partnera, który będzie odpowiadać za realizację inwestycji.
Jednym z najbardziej renomowanych producentów systemów transportu wewnętrznego na potrzeby przemysłu jest PROMUS Katowice. Spółka gwarantuje swoim klientom kompleksową obsługę, od doradztwa technicznego, przez zaprojektowanie, produkcję, montaż i uruchomienie, aż po serwisowanie dostarczonej linii transportowej.
Z pełną ofertą PROMUS Katowice można się zapoznać na stronie internetowej https://www.promus.katowice.pl/.
Artykuł partnera