• 21 listopada 2024

Zakup mieszkania od dewelopera a kwestia rozdzielności majątkowej

Małżonkowie podlegają ustawowej wspólności majątkowej. Kodeks rodzinny i opiekuńczy zakłada, że wszystko, co nabyli po zawarciu małżeństwa, stanowi majątek wspólny. Bywa jednak, że z różnych przyczyn małżonkowie wybierają inną formę ustroju majątkowego. Co oznacza rozdzielność majątkowa i czy pozwala na wspólny zakup mieszkania od dewelopera?

Czym jest rozdzielność majątkowa?

Rozdzielność majątkowa to małżeński ustrój majątkowy, który jest alternatywą dla ustawowej wspólności majątkowej. Rozdzielczość majątkowa powoduje, że każdy z małżonków posiada swój własny odrębny majątek, którym samodzielnie zarządza. Dokument rozdzielności majątkowej musi mieć formę aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Mogą to zrobić jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego, jak również w trakcie jego trwania.

Zakup mieszkania podczas trwania rozdzielności majątkowej

Rozdzielność majątkowa oznacza, że każdy z nich dysponuje swoim majątkiem osobistym i jest osobą wyłącznie uprawnioną do zarządzania własnymi finansami. Oznacza to, że każdy z małżonków może, bez konieczności uzyskania zgody drugiego z nich, nabyć nieruchomość do majątku osobistego. W związku z tym w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera we Wrocławiu Krzyki, zarówno umowę wstępną (deweloperską) jak i umowę przeniesienia prawa własności podpisuje wyłącznie osoba kupująca.

Jak nabyć nieruchomość, by stanowiła własność obojga małżonków?

Podpisanie umowy o ustanowieniu rozdzielności majątkowej między małżonkami nie stanowi przeszkody do wspólnego zakupienia mieszkania we Wrocławiu Krzyki https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-wroclaw-krzyki/ jak również wzięcia na ten cel kredytu. Jak nabyć nieruchomość, aby stanowiła własność obojga małżonków w sytuacji, kiedy nie posiadają majątku wspólnego?

Jest to możliwe wyłącznie na zasadach współwłasności ułamkowej, która pozwala określić proporcje własności osób kupujących nieruchomość. W umowie kupna każdy z małżonków zostaje wymieniony osobno jako współwłaściciel nieruchomości. Jeśli na zakup nieruchomości małżonkowie ubiegają się o kredyt, stają się współkredytobiorcami, a w banku składają oświadczenie o nabyciu nieruchomości jako współwłasności.

W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego należy najpierw podpisać umowę z deweloperem, czyli zawrzeć umowę wstępną zawierającą wszystkie istotne elementy umowy przyrzeczonej. Następnie umowę kupna- sprzedaży, która ostatecznie przenosi prawo własności nieruchomości na rzecz kupujących wspólnie nieruchomość małżonków.

Dlaczego małżeństwa decydują się na rozdzielność majątkową?

Jedną z przyczyn takiego postępowania jest chęć zabezpieczenia stabilności sytuacji finansowej rodziny. Jeżeli jeden z małżonków podejmuje decyzje biznesowe obarczone wysokim stopniem ryzyka, to powinien rozważyć konieczność zniesienia wspólności ustawowej na wypadek porażki finansowej przedsięwzięcia.

Czy można powrócić do wspólności majątkowej?

Tak jak w każdym momencie trwania związku małżeńskiego można notarialnie znieść wspólność majątkowa, tak samo w każdym czasie można do niej powrócić. W obu wypadkach dzieje się to na skutek zgodnego oświadczenia woli obu małżonków.

Materiał przygotowany przez portal nieruchomości RynekPierwotny.pl

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować