• 13 grudnia 2024

Jak wybrać projekt domu, który będzie najtańszy w budowie?

Nie jest to wbrew pozorom wcale trudne, nawet dla osoby, która nie ma żadnych wcześniejszych doświadczeń z budową domu. Ułatwieniem będzie jak zawsze działanie wg planu, a taki właśnie plan poszukiwań odpowiedniego projektu podajemy poniżej w kilku punktach.

  • Po pierwsze określmy dokładny program funkcjonalny, czyli jaka wielkość domu będzie dla nas odpowiednia i ile i jakie pomieszczenia chcielibyśmy, aby w nim się znalazły. To bardzo ważne, aby tutaj z jednej strony nie przesadzić z nadmiernym metrażem, ale też o niczym niezbędnym nie zapomnieć. Jednym słowem projekt musi odpowiadać naszym potrzebom i jednocześnie dostępnemu budżetowi. Żadna przesada nie jest tutaj mile widziana.
  • Drugą kwestią jest w miarę dokładny „research”, czyli na razie ogóle rozejrzenie się wśród dostępnych w sieci i najpopularniejszych typowych projektów domów. Możemy na tym etapie jeszcze zweryfikować założenia poczynione w kroku poprzednim, ale też zainspirować się doświadczeniami innych inwestorów oraz propozycjami projektantów. Z lekką rezerwą radzimy podchodzić do opinii innych osób budujących zamieszczanych na forach internetowych. Część uwag będzie na pewno bardzo pomocna, ale też niektóre mogą wprowadzać trochę na manowce.
  • W trzecim etapie możemy już przystąpić do faktycznego wysortowania tych projektów tanich domków, z których wyłonimy naszego zwycięzcę. Tutaj należy bezwzględnie uwzględnić ograniczenia wynikające z zapisów planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy dla posiadanej działki. Bez działki dalsze poszukiwania będą czysto teoretyczne. Wybierzmy jedną, albo kilka pracowni, których projekty tanich domów najbardziej nam pasują i korzystając z filtrów uwzględniających założenia z p.1 zawężajmy poszukiwania. Przykładową, bardzo pomocną wyszukiwarkę można znaleźć np. w serwisie studiokrajobrazy.pl.

  • Mając wybranych faworytów – tych najczęściej wybieranych sercem – pora na włączenie do pracy rozumu. Należy dokładnie sprawdzić przed zakupem, czy właśnie te domy będą tanie w budowie i czy są ekonomicznie zaprojektowane. Ważne jest aby miały nieskomplikowaną bryłę i prosty dach najlepiej dwuspadowy. Tanie  domy dwukondygnacyjne z poddaszem użytkowym powinny mieć jak najmniej skomplikowanych elementów żelbetowych i możliwie najbardziej kompaktową sylwetkę. Wszelkie udziwnienia będą się przekładać na dodatkowe koszty w trakcie budowy. W przypadku parterówek, zwłaszcza tych o powierzchni nie przekraczającej 100m2, niekwestionowanymi zwycięzcami w konkurencji „projekt taniego domu” są domy bez masywnego stropu nad przyziemiem i z lekko wypłaszczonym dachem o kącie nachylenia około 30 stopni.
  • Na koniec warto się upewnić czy dokonaliśmy właściwego wyboru. Potwierdzenia lepiej jest jednak szukać u architekta specjalizującego się w projektowaniu domów, właśnie z pracowni, z której pochodzi ten wybrany przez nas. Ma on wgląd w pełny projekt pełnobranżowy i może sprawdzić, czy nie ma w nim elementów, które niekorzystnie wpłyną na wysokość kosztów budowy. Jeżeli nie do końca trafiliśmy z wyborem, to może ewentualnie zaproponuje podobny, który okaże się bardziej ekonomiczny.

Jako ilustrację naszego planu wykorzystaliśmy wizualizacje domków, które są na pewno warte rozważenia, bo są na pewno tanie w budowie, a przy tym projekty te są niezwykle funkcjonalne i dość popularne wśród inwestorów. Oto KARMELEK, MELONIK 2 oraz AVATAR 2.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować