• 25 lipca 2024

Potencjał fotowoltaiki w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Koszty energii elektrycznej w małych i średnich przedsiębiorstwach stanowią dużą część wydatków. Tutaj pojawia się fotowoltaika – wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii może przyczynić się do generowania oszczędności. W rezultacie możemy obniżyć koszty prowadzenia biznesu i zainwestować w rozwój naszego przedsiębiorstwa.

Jak to wygląda w praktyce? Jaki potencjał ma fotowoltaika w małym i średnim przedsiębiorstwie? Wszystkich najważniejszych informacji dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy.

FOTOWOLTAIKA DLA FIRM – WIELKOŚĆ INSTALACJI I ZASADY ROZLICZANIA

Instalacje fotowoltaiczne (https://sunsol.pl/fotowoltaika/) można podzielić na trzy typy pod względem wielkości:

· Mikroinstalacja o mocy do 50 kWp – dla mniejszych firm, które rozliczają się tak samo jak osoby prywatne tzn. na zasadach prosumenckich.

· Małe instalacje o mocy 50 kWp – 1 MWp – dla hoteli, sanatoriów, w których nadwyżki energii są sprzedawane po cenach regulowanych odgórnie przez Urząd Regulacji Energetycznej.

· Instalacja o mocy powyżej 1 MWp – dla zakładów produkcyjnych, gdzie należy uzyskać koncesję, która umożliwia sprzedaż prądu na ustalonych warunkach.

FOTOWOLTAIKA DLA MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW – KORZYŚCI

Główną korzyścią z zastosowania fotowoltaiki jak i innych urządzeń wchodzących w skład Odnawialnych Źródeł Energii dla małych i średnich przedsiębiorstw jest ograniczenie kosztów związanych z energią elektryczną. W czasach rosnących cen energii posiadanie własnego źródła jest zabezpieczeniem przed podwyżkami.

Firmy korzystające z Odnawialnych Źródeł Energii postrzegane są jako świadome kryzysu energetycznego dzięki czemu posiadają pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa szanującego środowisko.

Dodatkowo przy posiadaniu fotowoltaiki mamy większą kontrolę nad wydatkami, dzięki czemu możemy zaplanować nasz budżet.

FOTOWOLTAIKA DLA MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW – POTENCJAŁ

Najmniejsze firmy muszą liczyć się z średnim rachunkiem za prąd wynoszącym około 500 – 600 zł. Dodatkowo wprowadzona w 2021 roku opłata mocowa nie ułatwia oszczędzania na rachunkach. Poprzez opłatę mocową przedsiębiorcy pracujący w godzinach 7.00 – 22.00 muszą ponieść dodatkowe opłaty. Z tego wynika, że średnie przedsiębiorstwa, które zużywają znaczną ilość energii elektrycznej np. drukarnie mogą zapłacić za energię miesięcznie około 20 tys. zł.

Dlatego też coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw decyduje się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną. Warto zaznaczyć, że małe firmy płacą o wiele więcej za prąd niż duże przedsiębiorstwa, więc tym samym bardziej odczują duże oszczędności na rachunkach. Co więcej zauważymy wtedy szybszy zwrot z całej inwestycji, przy korzystnych warunkach poniżej 4 lat.

Oczywiście tak jak w przypadku właścicieli prywatnych, najkorzystniej jest wykorzystywać jak największą ilość energii pochodzącej z fotowoltaiki na bieżące potrzeby. W przypadku firm pracujących w standardowych godzinach 7.00 – 15.00 jest to bardzo opłacalne rozwiązanie, gdyż w tych godzinach instalacja fotowoltaiczna będzie produkować jak najwięcej energii ze słońca.

Omówmy kilka przykładów wykorzystania fotowoltaiki i korzyści z niej wynikających:

Firma rachunkowa, która płaci co miesiąc 600 zł za prąd decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 13 kW o powierzchni 60 m2. Zwrot z inwestycji zaobserwujemy po 6 lat. Z kolei w przeciągu 25 lat pracy naszej instalacji zaoszczędzimy około 175 000 zł.

Agroturystyka, która płaci co miesiąc 1500 zł rachunku za energię elektryczną, decyduje się na inwestycje w fotowoltaikę o mocy 20 kW i powierzchni instalacji 95 m2. Zwrot z inwestycji zaobserwujemy po 5,5 roku, a oszczędności jakie przyniesie nam instalacja po 25 latach to około 320 000 zł.

Firma motoryzacyjna, płaci 2000 zł rachunku za prąd co miesiąc. Właściciel decyduje się na fotowoltaikę o mocy 25 kW i powierzchni 120 m2. Zwrot z inwestycji następuje po 5,5 roku, a po 25 latach efektywnej pracy paneli oszczędności przedsiębiorstwa wynoszą około 400 000 zł.

Cukiernia, płaci co miesiąc 3000 zł rachunku za energię elektryczną, decyduje się na zakup paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy instalacji 30 kW i powierzchni 150 m2. Zwrot z inwestycji można zaobserwować po 5,5 roku. Oszczędności jakie przyniosła fotowoltaika po 25 latach to około 500 000 zł.

PODSUMOWANIE

Decydując się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną warto wcześniej skorzystać z audytu fotowoltaicznego, dzięki któremu profesjonaliści dokładnie ocenią wielkość Twojej przyszłej instalacji i ją zamontują. Ocenią także tempo zwrotu.

Obecnie małe i średnie przedsiębiorstwa korzystają głównie z pożyczek lub leasingu, który jest oferowany przez banki. Warto zaznaczyć, że leasing nie wymaga wkładu własnego, zatem znika bariera finansowa. Istnieje również wiele rządowych programów dofinansowania do fotowoltaiki dla firm np. Energa Plus.

Chcesz znaleźć panele fotowoltaiczne dopasowane do Twoich potrzeb? Zachęcamy do kontaktu z firmą SunSol, którzy w swojej ofercie oferują energooszczędne panele fotowoltaiczne najwyższej jakości. Dodatkowo pomogą w otrzymaniu dofinansowania na fotowoltaikę dla firm.

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować