• 29 maja 2024

Jakie lampy wybrać do wnętrz w stylu glamour? Kilka propozycji

Oświetlenie stanowi jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego wnętrza. Lampy zapewniają funkcjonalność i komfort korzystania z poszczególnych przestrzeni i pomieszczeń w domu, poza tym odpowiadają za podkreślenie charakteru i uwydatnienie najciekawszych punktów danego wystroju. Dziś przyglądamy się propozycjom lamp, które są w stanie sprawić, że aranżacje glamour będą wyjątkowe w każdym calu, ale nie przesadzone czy kiczowate.

Czym się charakteryzuje styl glamour?

Aby łatwiej dobrać oświetlenie do aranżacji glamour, sprawdźmy, czym się charakteryzuje ten wystrój. Przede wszystkim jest on elegancki, szykowny, często wręcz luksusowy. We wnętrzach urządzanych w tym stylu króluje przepych, jednak jest on pożądany i na takim poziomie, że całość staje się spójna, ciekawa i wyjątkowa.

Przestrzenie glamour są uporządkowane, nowoczesne, nie brakuje im minimalizmu, ale nie przesadnego. Tutaj pierwsze skrzypce grają błyszczące materiały, efektowne szkło i kryształki, które w świetle zarówno dziennym – naturalnym, jak i tym sztucznym potrafią się mienić wyjątkowymi barwami. Do glamour pasuje także metal, nie tylko o błyszczącym, ale i matowym wykończeniu. Oczywiście wszystkie elementy wyposażenia, w tym oświetlenie, powinny być dopracowane, bazujące na materiałach wysokiej jakości. Tutaj detale potrafią skraść show i sprawić, że wystrój ma w sobie to coś, co przyciąga uwagę i zachwyca za każdym razem.

Kolory, które spotykamy we wnętrzach glamour, w tym wśród wybranych lamp, to biel, czerń i złoto. Dodatkiem mogą być inne odcienie, jednak trzy wymienione stanowią najlepszą bazę do uzyskania luksusowego i efektownego wystroju.

Oświetlenie: główne, zadaniowe i dekoracyjne

Wiemy już, czym się charakteryzuje styl glamour, przejdźmy zatem do propozycji oświetlenia. W pierwszej kolejności uwzględnijmy podział na strefy pomieszczenia, do którego wybieramy lampy. Nie zapominajmy o tym, aby trzymać się zasady, że w każdym pomieszczeniu niezbędne są trzy typy oświetlenia: główne, zadaniowe i dekoracyjne. Lampy sprawdzające się w każdej z tych ról, a do tego podkreślające aranżacje glamour, można znaleźć w sklepie Azzardo.

Należy pamiętać o jeszcze jednej zasadzie – w stylu glamour można urządzić nie tylko salon czy sypialnię, lecz również łazienkę, a nawet kuchnię. Oba te pomieszczenia zmagają się ze szczególnymi warunkami, nadmiarem wilgoci czy tłustymi oparami. Oświetlenie w nich stosowane musi zatem posiadać wysoki stopień ochrony przed wilgocią i zachlapaniem wodą – określany jako parametr IP. Poza tym konstrukcja stosowana w tych miejscach powinna zapewniać bezproblemowe czyszczenie.

Co wybrać na oświetlenie główne?

Jako oświetlenie głównie sprawdzają się klasyczne lampy wiszące, a także bujne żyrandole. Oczywiście najlepiej pełne szkła czy kryształków, o finezyjnych kształtach, prezentujące kunszt wykonania, niczym oświetleniowe dzieła sztuki.

Jeśli liczne kryształki niekoniecznie do nas przemawiają, możemy postawić na lampy zakończone abażurami bądź kloszami z metalu o błyszczącym wykończeniu, w kolorach złota i czerni.

Oświetlenie zadaniowe – lampy podłogowe i kinkiety

Jako oświetlenie zadaniowe doskonale sprawdzają się lampy podłogowe oraz kinkiety. Mogą być świetnym uzupełnieniem lamp wiszących, jeśli utrzymane są w tym samym stylu. Oświetleniowy zestaw dodaje wrażenia spójności. Tu jednak miejmy na uwadze, że przesyt nie jest wskazany, a decydując się na luksusowe wyposażenie i ekstrawaganckie lampy łatwo o nadmiar.

Lampy zamiast typowych dekoracji

Dekoracje są nieodłączonym elementem każdej aranżacji, jednak we wnętrzach w stylu glamour można zmienić taktykę w urządzaniu. Aby zachować spójność tak luksusowego i efektownego wnętrza wystarczy zrezygnować z licznych dekoracji na rzecz ozdobnego oświetlenia, z dodatkiem błyskotek, którym nie brakuje elegancji.

Glamour sprawdzi się w mniej i bardziej przestronnych wnętrzach, wniesie powiew świeżości, styl i wyrafinowanie. Jeśli dobrze przemyślimy ten wystrój, zadbamy o właściwie dobrane lampy, będzie przytulnie, funkcjonalnie i wyjątkowo w każdym calu.

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować