Kolekcjonowanie monet - w jaki sposób może przynieść zysk?
Numizmatyka jest dziedziną nauki, która opiera się na badaniu, katalogowaniu i ocenianiu wartości starych monet. Kolekcjonowanie monet najczęściej kojarzy się jedynie z pasją i sposobem na spędzanie wolnego czasu, jednak w rzeczywistości jest to również sposób na bezpieczne i opłacalne inwestowanie swoich oszczędności. W poniższym artykule tłumaczymy, w jaki sposób zbieranie monet może przynieść zysk. Zapraszamy do lektury!
Jakie są rodzaje monet?
Aby rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem w monety, warto dobrze poznać dostępne opcje oraz dać sobie czas na naukę i zdobywanie doświadczenia. Szczególnym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów cieszą się:
- monety kolekcjonerskie – ich wartość wzrasta z czasem, a cenę monet warunkuje między innymi próba złota, waga monety, jej rocznik, okres historyczny, z którego pochodzi, nakład oraz projekt monety,
- monety bulionowe – inaczej monety lokacyjne lub inwestycyjne - ich wartość uzależniona jest tu głównie na podstawie aktualnego kursu złota, nakładu, wagi i numeru próby kruszcu.
Zaznaczyć warto także, że nierzadko znaczenie ma pochodzenie monet. W większości sklepów jest ono wyraźnie oznaczone (na przykład w sklepie Numimarket: https://numimarket.pl/kategoria/katalogi-monet-polskich-swiata_159/1). Dodatkowo rzadziej spotykane monety kolekcjonerskie zyskują na swojej wartości i stają się droższe. Z kolei monety bulionowe (lokacyjne) wraz z upływem czasu mogą stać się bardziej poszukiwane, co skutkuje wzrostem ich wartości kolekcjonerskiej.
Co wpływa na wartość numizmatyczną monety?
O wartości numizmatycznej danej monety, a co za tym idzie, o jej wartości inwestycyjnej, decyduje kilka kluczowych czynników.
- Nakład oraz to jak rzadka jest dana moneta (oczywiście im rzadsza, tym lepiej - z czasem jej wartość będzie tylko wzrastać).
- Stan zachowania danego egzemplarza - w Polsce mierzony najczęściej na podstawie siedmiostopniowej skali Edmunda Kopickiego, gdzie moneta w stanie I (menniczym) jest praktycznie bez śladów użytkowania i nie była w obiegu, natomiast monety w stanie VII są najgorzej zachowane i nie jest możliwa ich jednoznaczna identyfikacja.
- Kruszec oraz gramatura danego egzemplarza. Najcenniejsze są oczywiście złote i srebrne monety.
Kolekcjonowanie monet - od czego zacząć?
Doświadczenia z inwestycją w monety warto rozpocząć od zbierania monet ze swojego kraju. Rozwiązanie to jest rozsądne z kilku powodów - mamy wówczas możliwość stosunkowo łatwego poszerzania swojej kolekcji, oraz posiadamy dostęp do szerokiej literatury specjalistycznej. Warto także pamiętać, aby w procesie poszerzać swoją wiedzę numizmatyczną - tak, aby coraz lepiej rozpoznawać falsyfikaty, destrukty mennicze oraz poznać rynek. Co więcej, zakup monety może wiązać się z wydatkiem od kilkudziesięciu złotych do kwot liczonych w tysiącach. Robiąc zakupy należy korzystać wyłącznie ze zweryfikowanych sklepów takich jak Numimarket (https://numimarket.pl/kategoria/zlote-monety-kolekcjonerskie_2/1), co zapewni gwarancję autentyczności oraz bezpiecznej przesyłki. Należy też odpowiednio przygotować się do przechowywania kolekcji monet - tak, aby zabezpieczyć się przed kradzieżą, ale także, aby monety nie uległy zniszczeniu
Zysk z kolekcjonowania monet - podsumowanie
Wspominaliśmy już, że wartość monety zależy od wielu czynników. Przygoda z inwestowaniem w numizmatykę może być jednocześnie pasją, jak i dobrym sposobem na inwestycje - należy jednak pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach.
- Dobrym pomysłem będzie dywersyfikacja, czyli zróżnicowanie sposobów na ulokowanie oszczędności. Mamy do wyboru między innymi monety kolekcjonerskie oraz bulionowe wykonane z różnych kruszców. Możemy również inwestować w sztabki złota i srebra oraz w ordery, medale i odznaczenia.
- Każda inwestycja wiąże się w jakimś stopniu z ryzykiem, a im ono większe, tym możemy liczyć na większy zysk. Niektóre metody mogą okazać się jednak w dłuższej perspektywie bezpieczniejszą, a przez to korzystniejszą opcją.
- Numizmatyka może okazać się także naszą pasją. Łączenie przyjemnego z pożytecznym przyniesie wiele korzyści – miło spędzony czas oraz zyski nawet podczas niepewnych sytuacji giełdowych.
Artykuł partnera