• 21 listopada 2024

Rozliczenie podatku z Belgii – o czym warto pamiętać?

Pracujesz lub pracowałeś w Belgii? Chcesz ubiegać się o zwrot podatku? Jeżeli tak, to zapoznaj się z naszym artykułem, w którym poznasz rozliczenie podatku krok po kroku. Jedną z najistotniejszych informacji jest to, że podatek dochodowy można rozliczać aż do 3 lat wstecz. Oznacza to, że w 2023 można rozliczyć się za pracę w latach 2020, 2021, a także 2022. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć na temat rozliczania podatku z Belgii.

Deklaracja podatkowa dla osób pracujących w Belgii

Jeżeli chcesz starać się o zwrot podatku z Belgii, to powinieneś mieć specjalną kartę podatkową. Fische, bo to właśnie o niej mowa, to karta dostarczana przez pracodawcę. Rozliczenie podatku z Belgii można wykonać także z wykorzystaniem pasków Loonfiche, które informują o osiągniętych przychodach, a także o zaliczkach, które zostały już pobrane na podatek dochodowy.

Na sam zwrot podatku czeka się około 6 miesięcy, w niektórych przypadkach czas oczekiwania na rozliczenie może jednak wynieść nawet do 12 miesięcy. Okres rozliczeniowy rozpoczyna się jesienią, konkretnie końcem września i trwa do października. Dotyczy ubiegłego, przepracowanego roku.

Jak rozliczyć podatek z Belgii w Polsce?

Rozliczając się w Polsce z dochodów, które osiągnąłeś w Belgii, możesz skorzystać z kilku, przygotowanych ulg podatkowych. Wspomniane ulgi dotyczą wyłącznie tych pracowników, których roczne przychody obejmują co najmniej 75% uzyskanych za granicą. Składając PIT 36 zg online w Polsce, wystarczy, że odpowiednio wypełnisz i prześlesz potrzebne dokumenty w terminie. Warto pamiętać, że PIT 36 zg to dokument zarówno dla osób, które uzyskały całe, jak i część dochodów za granicą, w tym wypadku właśnie w Belgii.

Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia podatku z Belgii?

Rozliczając podatek z Belgii, do wybranego urzędu należy dostarczyć nie tylko kartę Loonfiche, ale i odpowiednie zaświadczenie EU/EWR, które musi zostać podbite w polskim urzędzie skarbowym. Dodatkowo potrzebny będzie numer konta bankowego oraz zaświadczenie informujące o jego posiadaniu. Należy zabrać ze sobą lub wysłać w formie online także kopię dowodu osobistego wraz z oryginałem do wglądu.

Poszczególne etapy rozliczenia podatku z Belgii

Korzystając ze strony biura rozliczeń zagranicznych All-tax https://all-tax.pl/ swój indywidualny lub wspólny z małżonkiem podatek z Belgii można rozliczyć szybko i bez obaw o to, że zabraknie jakichkolwiek dokumentów, czy będą one źle wypełnione. Aby złożyć zeznanie podatkowe, należy posiadać Fiche/Loonfiche od wszystkich pracodawców z konkretnego okresu rozliczeniowego. Wysyłając te dokumenty, dowiesz się, jaka będzie szacowana wysokość zwrotu z Belgii.

Kolejne kroki obejmują pobranie i dokładne uzupełnienie wszystkich potrzebnych dokumentów, a także niezbędnego PIT-u 36 zg. Deklaracja zostanie wysłana do belgijskiego urzędu skarbowego, który rozliczy podatek. Czas trwania będzie zależny od wielu czynników, w tym od wysokości zarobków, miejsca pracy, czy sytuacji rodzinnej. Dłuższe rozliczenie podatku może mieć miejsce także wtedy, gdy będą przysługiwać Ci ulgi.

Ulgi a rozliczanie podatku dochodowego z Belgii

Legalnie zatrudnione osoby, które osiągnęły odpowiedni dochód, mogą skorzystać z wielu, belgijskich ulg. Mowa, chociażby o uldze na małżonka — w tym na osobę niepełnosprawną lub mało zarabiającą. Inne ulgi są przyznawane na niepełnoletnie dzieci oraz na dzieci niepełnosprawne. Pamiętaj również o tym, że jeżeli masz współmałżonka i jesteś belgijskim podatnikiem, to musicie rozliczyć się wspólnie. Na szczęście takie rozwiązanie jest z reguły bardzo korzystne dla małżeństw, chociażby ze względu na wyższą kwotę nadpłaconego podatku z Belgii.

Jeżeli pracowałeś w Belgii, to koniecznie zadbaj o odpowiednie rozliczenie podatku, pamiętając o wypełnieniu potrzebnych dokumentów. Skorzystaj z ulg, dzięki którym uzyskana kwota będzie wyższa.

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować