• 19 marca 2024

Jakie panele wybrać do ogrzewania podłogowego?

​Folia grzewcza pod panele to nowość, która pozwala uzyskać nie tylko ciepłe kafelki podłogowe, ale też parkiet. Sprawdzamy, czy każde panele nadają się do tego tak samo i jakie muszą być ich parametry.

Folia grzewcza pod panele – jak to działa?

Folia grzewcza to cienki materiał, na którym nadrukowane są przewodniki elektryczne. Działa ona na podczerwień – emituje ciepło do otoczenia bezkontaktowo. Folia nagrzewa wylewkę, a następnie panele lub kafelki podłogowe. Jest umieszczona bardzo blisko poziomu podłogi, dlatego można dość precyzyjnie kontrolować temperaturę, która rośnie szybko. Tym góruje nad technologią wodnego ogrzewania podłogowego, które jest „ukryte” głęboko pod podłogą, więc działa wolniej. W związku z usytuowaniem tuż pod podłogą, folia lepiej nadaje się do ogrzania paneli. Nie bez znaczenia jest też grubość folii – to zaledwie kilka milimetrów, a więc nawet przy grubych panelach wraz z folią nie podnosi się poziom podłogi. Oczywiście folia grzewcza pod panele nie sprawdzi się w przypadku wszystkich pokryć podłogowych.

Które panele na folię grzewczą?

Coraz więcej producentów paneli bierze pod uwagę, by ich wyroby dało się zastosować na panelach. Pod warunkiem zakupu w renomowanym sklepie, od sprawdzonego producenta, raczej nie powinno być problemów ze znalezieniem takiego pokrycia pod panele. Na opakowaniu powinno być napisane, jaka jest maksymalna temperatura, do jakiej mogą one być „podgrzane”. Ponieważ kompozyt czy drewno warstwowe lepiej przewodzą ciepło, niż lite drewno, najczęściej na folię grzewczą wybiera się właśnie tego typu panele.

Przy okazji warto sprostować jeszcze jedno nieporozumienie, które wiąże się z montażem folii grzewczej pod panele. Ani temperatura folii, ani paneli, nie wzrasta do niebezpiecznego poziomu. Przykładowo firma Samurio na swojej stronie samurio.pl deklaruje, że temperatura folii nie przekroczy 32 stopni. Podłoga będzie jeszcze o kilka stopni chłodniejsza. 22-30 stopni na podłodze wystarczy, by podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Skóra na stopach jest bardzo wrażliwa na temperaturę, co można zaobserwować, spacerując po tylko trochę nagrzanej trawie czy piasku. Dlatego przy stosunkowo niskiej temperaturze wydaje się, że podłoże jest dużo cieplejsze.

Inne rodzaje parkietu na folię grzewczą

Można położyć folię grzewczą pod wiele rodzajów pokryć podłogowych. Ważne jest jednak to, by rzeczywiście była ona w stanie rozgrzać parkiet do odpowiedniej temperatury. Dodatkowo trzeba też brać pod uwagę bezpieczeństwo – lepiej nie rozgrzewać cienkich paneli winylowych czy z PCV. Folia grzewcza pod panele najlepiej nadaje się w przypadku:

  • deski barlineckiej,
  • parkietu panelowego,
  • panele trójwarstwowe.

Najlepiej stosować folię grzewczą pod panele montowane w systemie „pływającej” podłogi, w technologii montażu „na zamki”. W ten sposób drewno może swobodnie pracować, co jest naturalne pod wpływem czasu i temperatury. Jako ciekawostkę warto dodać w tym miejscu, że folia grzewcza pod panele może być stosowana również na sufitach czy ścianach. Z tego powodu wykorzystuje się ją często również w przyczepach campingowych czy domkach letnich.

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Kancelaria prawna Gdańsk

Gdańsk, urokliwe miasto nad Bałtykiem, pełne historii i tradycji, skrywa również wiele firm świadczących...