• 10 października 2024

Drzwi i okna dźwiękoszczelne sposobem na wyciszenie mieszkania

Jedną z zasadniczych funkcji, jakie pełnią okna i drzwi, jest odizolowanie mieszkania lub domu od dźwięków płynących z zewnątrz. W tym przypadku odpowiedni wybór modelu okna to ważny czynnik, który może wpłynąć na jego dźwiękoszczelność. Sprawdź, jakie okna wybierać, aby skutecznie odizolować się od hałasu!

Skuteczne sposoby na wyciszenie mieszkania to montaż sufitów podwieszanych lub rolet dźwiękoszczelnych zewnętrznych. Jednak najlepsze efekty daje odpowiedni dobór stolarki okiennej i drzwiowej. Izolacja akustyczna okien i drzwi ma duże znaczenie, szczególnie wtedy, gdy mieszkasz przy ruchliwej drodze, nieopodal szkoły czy blisko autostrady. Możliwość wytłumienia dźwięków przez okna akustyczne jest wybawieniem dla osób pragnących ciszy i spokoju.

Okna dźwiękoszczelne – ich rola w domu i mieszkaniu

Nadmiar bodźców dźwiękowych, które docierają do uszu przez całą dobę, może być źródłem stresu, rozkojarzenia, a nawet problemów ze snem. Jeśli przez długi czas jesteś narażony na szum, szmer lub hałas, stajesz się rozdrażniony. Na ten problem szczególnie narażone są osoby mieszkające w centrum miast oraz w pobliżu dróg ekspresowych i autostrad. Jeśli mieszkasz w takim miejscu, prawdopodobnie zastanawiasz się nad tym, jak wyciszyć okno. Skuteczna izolacja od dźwięków z zewnątrz pozwala skupić myśli, odpocząć od zgiełku i zrelaksować się na swoich zasadach. Możesz medytować, słuchać ulubionej muzyki, poczytać książkę lub porozmawiać bez uciążliwego szmeru w tle. Okno dźwiękoszczelne to gwarancja komfortu i spokoju w domu, niezależnie od poziomu hałasu na zewnątrz.

 

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/okna-pvc/

Drzwi zewnętrze do bloku wyciszające – czy są skuteczne?

Oprócz stopnia wyciszenia okien równie ważna może okazać się dźwiękoszczelność drzwi. Gdy mieszkasz w bloku, jesteś narażony nie tylko na odgłosy dobiegające zza okna, ale także na dźwięki dochodzące z klatki schodowej. Aby zapewnić sobie więcej ciszy i spokoju, postaw na drzwi akustyczne. Pomagają one skutecznie redukować poziom hałasu. Drzwi dźwiękoszczelne charakteryzują się gęstym materiałem wypełnienia oraz dobrym dopasowaniem do futryny.

Ochrona przed hałasem a wybór okien i drzwi

Konstrukcja stolarki okiennej i drzwiowej oraz materiały użyte do produkcji wpływają na niektóre parametry. Gdy mieszkanie przy ruchliwej ulicy wiąże się z nadmiarem dźwięków płynących z zewnątrz, warto poszukać sposobu na skuteczne ich wytłumienie. Podstawą jest odpowiedni dobór okien PVC. W opisach produktów szukaj oznaczeń:

  • Rw – wskaźnik izolacyjności akustycznej, inaczej współczynnik tłumienia hałasu,
  • C – wskaźnik adaptacyjny widma płaskiego,
  • Ctr – wskaźnik adaptacyjny hałasu niskoczęstotliwościowego.

Przy wyborze okien i drzwi do domu lub mieszkania, postaraj się pamiętać o tych parametrach. Okna określane jako dźwiękoszczelne mogą w większym lub mniejszym stopniu tłumić hałas dobiegający z zewnątrz. Dlatego warto przyjrzeć się tym trzem informacjom, które powinny znaleźć się w specyfikacji danego modelu. Najważniejszy z nich to wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej. W przypadku standardowych okien wartość ta jest zbliżona do 30 dB. W karcie produktu okien o zwiększonym poziomie tłumienia powinna ona wynosić około 35-37 dB.

Szyby akustyczne – jak tłumią hałas?

Szyby w dźwiękoszczelnych oknach wzmacniają ich izolację akustyczną. Takie szyby są nieco grubsze niż standardowe, ponieważ to właśnie od ich grubości, a nie liczby szyb w pakiecie, zależy stopień izolacji dźwięków. W oknach zaprojektowanych do tłumienia hałasu z zewnątrz zastosowane są dwie różne grubości szyb. W efekcie taki pakiet szybowy tłumi dźwięki o innych częstotliwościach. Szyby o podwyższonych parametrach dźwiękochłonności są stosowane w oknach dźwiękoszczelnych.

Wybierz komfortowe, dźwiękoszczelne drzwi i okna, aby cieszyć się spokojem i ciszą w swoim domu. Montaż stolarki o dobrej izolacji dźwiękowej jest skutecznym sposobem na to, jak wyciszyć mieszkanie przy ruchliwej ulicy.

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować