• 10 października 2024

Kredyt hipoteczny – 5 sposobów, by zaciągnąć go bez ryzyka

​Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat. Umożliwia on zakup mieszkania lub domu, ale trzeba podejść do niego bardzo ostrożnie. Miesięczna rata może być bowiem dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Zanim udasz się do banku, dokładnie przeanalizuj oferty kilku z nich i wybierz taką, która jest dla Ciebie najkorzystniejsza. Dowiedz się, jak zaciągnąć kredyt hipoteczny bezpiecznie i bez problemów.

Kredyt hipoteczny krok po kroku

Poszukiwania najlepszej oferty kredytu hipotecznego zacznij od zastanowienia się, jaka kwota Cię interesuje. Musi być ona na tyle wysoka, abyś mógł dzięki niej spełnić swoje marzenie o mieszkaniu lub domu. Jednocześnie nie warto wybierać kwoty zbyt dużej, gdyż miesięczna rata może być nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu. Poniżej znajdziesz krótki poradnik przedstawiający, w jaki sposób krok po kroku ubiegać się o kredyt hipoteczny.

1. Sprawdź swoją zdolność kredytową

Zdolność kredytowa to realna możliwość pożyczenia konkretnej kwoty od banku. Wpływają na nią następujące czynniki:

  • wysokość dochodów,
  • kwota kredytu,
  • okres kredytowania,
  • wysokość wkładu własnego,
  • liczba osób w gospodarstwie domowym,
  • inne zobowiązania finansowe.

Każdy bank weryfikuje potencjalnych kredytobiorców i ocenia ich według swoich własnych kryteriów. Dodatkowo sprawdza różnego rodzaju rejestry, aby sprawdzić, czy nie figurują jako niewiarygodni klienci. Jeśli masz inne zobowiązania, warto pomyśleć o ich wcześniejszej spłacie. Wpłynie to pozytywnie na Twoją wiarygodność kredytową.

2. Zastanów się nad wkładem własnym

Banki udzielające kredytów hipotecznych wymagają wkładu własnego. Jego wysokość może być różna, ale najczęściej jest to 20% wartości nieruchomości. Warto mieć na uwadze to, że wyższy wkład własny daje większe szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. Dzięki niemu spada także kwota, którą będziesz musiał pożyczyć, a więc także obniżają się miesięczne raty.

3. Poszukaj wymarzonej nieruchomości

Jeśli już wiesz, jaka jest Twoja zdolność kredytowa oraz jakim wkładem własnym dysponujesz, musisz znaleźć mieszkanie lub dom, który chcesz kupić. Nie jest to tak proste zadanie, jak mogłoby się wydawać. Nierzadko poszukiwania wymarzonej nieruchomości trwają bardzo długo. Zanim więc udasz się do banku z wypełnionym wnioskiem, wybierz mieszkanie lub dom. Jeśli zależy Ci na czasie, to zdecyduj się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego.

4. Znajdź najlepszą ofertę kredytu hipotecznego

Poszukiwania najlepszej oferty możesz zacząć od samodzielnego przeglądnięcia ofert różnych banków. Najlepiej wykorzystać do tego praktyczną porównywarkę, która przedstawi Ci wiele propozycji na raz. Pozwoli Ci to zaoszczędzić cenny czas. Wystarczy, że wypełnisz odpowiednie rubryki, a kalkulator przeanalizuje oferty banków w poszukiwaniu takiej, która jest dopasowana do Twoich potrzeb. Możesz to zrobić wygodnie bez wychodzenia z domu. Znajdź dobry kredyt hipoteczny na finanse.rankomat.pl.

Najważniejsze parametry pożyczki, na które musisz zwrócić uwagę, to przede wszystkim:

  • wysokość dodatkowych opłat (prowizji, marży, opłaty przygotowawczej itd.),
  • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania,
  • koszty wcześniejszej spłaty kredytu,
  • ubezpieczenie niskiego wkładu własnego,
  • rodzaj rat.

Na ich podstawie uda Ci się określić, czy konkretna oferta, którą jesteś zainteresowany, jest warta rozważenia. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy doświadczonego eksperta finansowego. Pomoże Ci on przejść przez wszystkie formalności oraz odpowie na Twoje pytania.

5. Złóż wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami

Odpowiednio wcześniej dowiedz się, jakich dokumentów będziesz potrzebował, aby złożyć wniosek o kredyt hipoteczny. Jeśli będziesz odpowiednio przygotowany, to zaoszczędzisz cenny czas. Dokładna lista niezbędnych „papierów” może się różnić w zależności od banku. Najczęściej trzeba jednak przedstawić:

  • dokument tożsamości,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach,
  • wykaz wpływów na rachunek bankowy,
  • dokumenty dotyczące innych zobowiązań,
  • dokumenty związane z wybraną nieruchomością.

Zgodnie z obowiązującym prawem bank ma 21 dni na rozpatrzenie wniosku oraz dołączonych do niego dokumentów i wydanie decyzji. Jeśli przez dłuższy czas nie otrzymasz żadnej informacji, nie oznacza to od razu, że wniosek został odrzucony.

Jak postępować po otrzymaniu decyzji z banku?

Jeśli bank pozytywnie rozpatrzy wniosek i przyzna Ci kredyt hipoteczny, będziesz musiał podpisać stosowną umowę. Wcześniej otrzymasz jej projekt, z którym będziesz mógł się dokładnie zapoznać. Gdy wszystko jest dla Ciebie jasne, zostanie Ci tylko złożenie podpisu.

Jeśli jednak bank wyda decyzję negatywną, musisz zastanowić się, w jaki sposób poprawić swoją sytuację finansową. Skutecznym sposobem może okazać się spłata dotychczasowych zobowiązań oraz rezygnacja z karty kredytowej. Możesz również rozważyć zaciągnięcie kredytu wspólnie z członkiem rodziny. Takie działania mogą okazać się skuteczne i gdy ponownie złożysz wniosek, to zostanie on rozpatrzony pozytywnie.

Artykuł sponsorowany

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować