• 21 listopada 2024

Co warto wiedzieć o stropach gęstożebrowych?

Stropy gęstrożebrowe wykorzystywane są na szeroką skalę w budownictwie. Mają dużo zwolenników pośród projektantów i inwestorów. Dzięki swojej konstrukcji opartej na elementach prefabrykowanych i mieszance betonowej, wykazują dużą trwałość i odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Zastosowanie stropów gęstożebrowych

Konstrukcja stropów żebrowych pozwala na dostosowanie ich do różnych rozpiętości oraz obciążeń. Dzięki prostej budowie składającej się z belek żelbetowych (żeber) i pustaków, pomiędzy którymi znajduje się warstwa betonu, znajdują zastosowanie przede wszystkim w budowie domów jednorodzinnych. Żebra przenoszą obciążenia ze stropu na wieniec, a następnie ściany. Sprawia to, że konstrukcja jest bardzo stabilna.

Swoją popularność zawdzięczają również prostemu montażowi. W większości przypadków stropy mogą być w całości betonowane w miejscu powstawania budynku. Dzięki temu budowa przebiega w szybkim tempie, co jest istotne zarówno dla zleceniodawcy, jak i wykonawcy.

Rodzaje stropów gęstożebrowych

Z uwagi na sposób wykonania stropy dzielą się na:

  1. Monolityczne, które betonuje się na placu budowy. Są konstrukcjami ciężkimi, jednakże trwałymi.
  2. Monolityczno-prefabrykowane. Belki wytwarza się w fabryce, następnie dowozi na plac na budowy. Elementy tego stropu są lżejsze, toteż nie wymagają stosowania specjalistycznego sprzętu budowlanego.

 

Ze względu na rodzaj pustaków oraz wypełnienia wyróżnia się następujące rodzaje stropów gęstożebrowych:

  1. Stropy Teriva. To stropy prefabrykowane, które wykonuje się je z betonowych pustaków i prefabrykowanych belek kratownicowych.
  2. System Fert. Zbrojenie stropów jest zabetonowane w kształtkach ceramicznych.
  3. System Ceram. Oprócz wypełnienia z pustaków ceramicznych, stropy te są wykonane ze stalowych belek kratownicowych.
  4. Strop Ackermana. Rodzaj stropu monolitycznego posiadający wypełnienie z pustaków ceramicznych Ackermana. Im większa rozpiętość i obciążenie stropu, tym stosuje się wyższe pustaki.
  5. System Porotherm. Konstrukcyjnie przypomina Fert i Ceram, jednakże ten rodzaj posiada belki o rozpiętości od 1,75 do 8,25 m.

 

Zalety i wady stropów gęstożebrowych

Stropy gęstożebrowe mają swoje wady i zalety. Wśród powodów dla których często są stosowane, należy wymienić:

  • Łatwo dostępne prefabrykaty.
  • Nieskomplikowana technologia, która jest stosowana przez większość wykonawców.
  • Prosty i szybki montaż.

Jednakże stropy mają również wady:

  • Gorsza izolacyjność akustyczna, przede wszystkim w odniesieniu do betonowych stropów monolitycznych i prefabrykowanych z płyt kanałowych.
  • Podatność na klawiszowanie.
  • Mała swoboda w wykonywaniu stropów o skomplikowanych kształtach.

Wiele osób budując dom zastanawia się „jaki strop wybrać?. Na rynku dostępnych jest sporo rodzajów stropów, jednakże gęstożebrowe cieszą się szczególną popularnością ze względu na dobry stosunek ceny do jakości. Nie tylko są łatwo dostępne, ale również ich wykonania podejmie się wiele ekip budowlanych.

Artykuł sponsorowany

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować