• 29 maja 2024

Modne lampy do salonu - jakie lampy wybrać?

Salon od zawsze kojarzy się z głównym miejscem spotkań i najczęściej eksploatowanym miejscem w domu. Jest swego rodzaju pomieszczeniem wystawowym, które w dużej mierze decyduje o wrażeniu naszych znajomych o całości mieszkania. Jakie lampy designerskie wybrać, by salon był niepodważalnie najpiękniejszym pomieszczeniem w naszym domu?

Rodzaje lamp do salonu

Centralna część domu występuje w wielu wariantach i kombinacjach dotyczących wystroju. Jedni lubią spokojne i stonowane kształty oparte na klasycznych kolorach, a inni wolą zaskoczyć czymś nowatorskim i niekonwencjonalnym. Łączy ich jednak wspólny cel - dążenie do stworzenia najpiękniejszego salonu w okolicy. Istnieje stereotyp, że zaprojektowanie idealnego wnętrza jest możliwe tylko dzięki wkomponowaniu drogich lamp designerskich. Nic bardziej mylnego. Możemy mieć piękny salon, w stylu jaki tylko chcemy, stworzony stosunkowo niskim kosztem. W tym przypadku wystarczy nieco inwencji twórczej, znajomość trendów i dobry przegląd sklepów z lampami do salonów. Przedstawiamy najciekawsze projekty designerskich lamp do salonu, na które warto zwrócić uwagę podczas urządzania wnętrz.

Żyrandole

Jest to najczęściej wybierane źródło oświetlenia do salonów. Żyrandole cieszą się dużym zainteresowaniem od wielu lat i nic nie wskazuje na to, by wszechobecny trend nagle miał się zmienić. Za żyrandolami przemawia wiele pozytywów, a niektóre z nich są tak wyraźne, że bez najmniejszego kłopotu są w stanie przekonać do siebie niemal każdego. Taki rodzaj oświetlenia wybierają przede wszystkim osoby, które stawiają na jedno źródło światła w salonie. Żyrandol jest w stanie oświetlić duży obszar pomieszczenia, a zastosowanie tego typu lampy jest przede wszystkim dużą oszczędnością. Dzięki temu pieniądze można odłożyć na oświetlenie w pozostałych pomieszczeniach. Należy jednak pamiętać, że żyrandole nie sprawdzą się w każdym stylu. Jest to rodzaj oświetlenia, który swoje zastosowanie i design odnajdzie przede wszystkim w dużych, przestronnych salonach o mocno ograniczonej kolorystyce.

Ujednolicona kolorystyka nie przeszkadza jednak, by żyrandol stanowił główny punkt salonu i decydował o jego charakterze. Do takich projektów niewątpliwie należą lampy Flos.

Żyrandol Flos A1500031 2097/50 Czarny

Lampy wiszące

Rodzaj lamp, który wbrew pozorom, w dużym stopniu różni się od żyrandoli. Podstawową cechą, a zarazem dużą zaletą designerskich lamp wiszących jest to, że można je znaleźć niemal do każdego rodzaju wnętrza. Zdecydowany prym w projektowaniu lamp wiszących wiodą włoskie marki, które zdecydowanie z tyłu zostawiają pozostałe kraje specjalizujące się w większym, bądź mniejszym stopniu, w tworzeniu designerskich lamp wiszących. Do najpopularniejszych włoskich projektów należą lampy Foscarini, ale ani na krok nie ustępują im lampy Artemide.

Postanowiliśmy poszukać jednak lamp, które w stu procentach są produkowane w Polsce. Producenci z naszego kraju wcale nie odbiegają od trendów wyznaczanych przez włoskich potentatów i tworzą projekty, które znajdują uznanie wśród wielu krytyków na całym świecie. Polską marką, która w ostatnich latach poczyniła największy progres jest producent lamp Nowodvorski. Jako ich największy sukces można uznać stworzenie rodziny lamp Q LED, które doskonale odnajdą się również w salonach. Do innych ciekawie zapowiadających się polskich marek należą lampy Zuma Line, a także projekty lamp Shilo.


Lampa wisząca Nowodvorski Q LED

Lampy stojące

Ciekawymi dodatkami do głównych źródeł oświetlenia mogą być lampy stojące. Zarówno stołowe, jak i podłogowe potrafią stworzyć jeszcze bardziej wyrazisty klimat w salonie. Na szczególną uwagę zasługują lampy Slamp, z którymi salon zyskuje całkiem nowego charakteru. Eksperci szczególnie polecają oświetlenie z rodziny The Lighting Archives Of Studio Jobs. Mozaiki znajdujące się na tych lampach to zupełnie nowe spojrzenie na wygląd designerskiego oświetlenia i nawet w tej kategorii stanowią całkowicie odmienny styl pośród pozostałych marek.


Lampy podłogowe Slamp L'afrique i Slamp Faena Art
 

W zależności od stylu, jaki chcemy stworzyć w naszym salonie, wybór jest dosyć prosty. Na rynku znajduje się wiele sklepów z lampami, które sprostają oczekiwaniom klientów. Liczymy na to, że nasze porady okażą się przydatne, a wszyscy czytający ten tekst szumnie ruszą w stronę zakupowego szaleństwa.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować