Koszt ogrzewania domu gazem
Jak zapewne każdy właściciel domu wie, koszty ogrzewania są największą pozycją w łącznych wydatkach związanych z eksploatacją budynku. Faktury za zakup paliwa stają się wyjątkowo dotkliwe w sezonie zimowym, gdy musimy zapewnić optymalne warunki termiczne w pomieszczeniach. Oprócz kwestii ekonomicznych ogromne znaczenie ma także ekologia, która w ostatnich latach stała się priorytetem. Zanieczyszczenie środowiska wymaga podjęcia radykalnych działań, do których należy ograniczanie emisji szkodliwych substancji. Z tych powodów decydujemy się na zmianę pieca CO, inwestując w nowoczesne rozwiązania, takie jak kotły gazowe. Czy są one ekonomiczne?
Nie tylko rodzaj pieca się liczy
O ekonomiczności określonego źródła ciepła nie stanowi jedynie cena, jaką musimy zapłacić za zakup paliwa. Chodzi przede wszystkim o jego zużycie. Na realne koszty ogrzewania domu będzie mieć więc wpływ na przykład rodzaj zastosowanej termoizolacji. W obiektach, w których nie została wykonana, zużycie gazu, węgla, prądu czy oleju opałowego będzie nawet o kilkadziesiąt procent wyższe, niż w domach, które są właściwie ocieplone.
Kolejną kwestią są okna. Warto zadbać o ich szczelność, ponieważ to one są najczęstszą przyczyną uciekania ciepła na zewnątrz. Z pomocą pożyczki na raty możecie skorzystać z usług profesjonalnych firm, zajmujących się badaniem energochłonności budynku. Raport wskaże wam miejsca, na które należy zwrócić szczególną uwagę, aby zapewnić optymalne warunki termiczne w obiekcie.
Koszty ogrzewania
Aby można było mówić o kosztach ogrzewania gazem, prądem, węglem czy olejem opałowym, pod uwagę należy również wziąć rodzaj zastosowanych kaloryferów. Optymalne warunki termiczne zapewnia podłogówka, czyli system rurek umieszczanych pod podłogą, których zadaniem jest równomierne emitowanie ciepła do pomieszczenia. Ogrzewanie podłogowe sprawdza się zarówno w łazienkach, jak i pokojach dziennych.
Należy także pamiętać, że klasyczne kaloryfery, żeliwne, jakie do niedawna były standardowym widokiem w każdym domu, potrzebują dużo energii do uzyskania optymalnej temperatury. Warto więc wymienić je na nowoczesne grzejniki, minimalizujące zużycie ciepła, a jednocześnie maksymalizujące jego oddawanie do wnętrza budynku. Jeśli na przeszkodzie do inwestycji w nowe kaloryfery stoją przejściowe problemy finansowe, skorzystajcie z możliwości, jakie daje pożyczka na raty.
Ile kosztuje gaz?
Szacuje się, że koszty ogrzewania gazowego będą niższe niż w przypadku klasycznych kotłów grzewczych. Mowa oczywiście o budynku z odpowiednią izolacją, a także nowoczesnymi grzejnikami. Warto zwrócić szczególną uwagę na komfort ogrzewania gazowego. Nowoczesne kotły sterowane są automatycznie, co minimalizuje zaangażowanie użytkownika, a jednocześnie zapewnia utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach. Niewątpliwym atutem jest także możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu kotła gazowego, jeśli planujecie wymianę dotychczas stosowanego źródła ciepła, kwalifikowanego jako nieekologiczne.
Artykuł partnera