• 29 maja 2024

Kredyt hipoteczny na drugie mieszkanie - szukać oferty w innym banku?

Planujesz kupić drugie mieszkanie i wziąć na ten cel kolejny kredyt hipoteczny? Jeżeli sytuacja finansowa Ci na to pozwala, bank nie powinien odmówić Ci finansowania. Zanim jednak złożysz wniosek kredytowy, sprawdź, gdzie najlepiej to zrobić – czy w tym samym banku, w którym spłacasz już jedną hipotekę, czy może korzystniej udać się do innej instytucji.

Chęć zakupu drugiego mieszkania na kredyt nie jest niczym dziwnym. Większość osób decyduje się na taki krok z myślą o dzieciach, ale równie popularne jest kupowanie nieruchomości na wynajem, a więc w celach inwestycyjnych i zarobkowych. Zaciągnięcie kolejnego kredytu hipotecznego to jednak dość duże ryzyko, dlatego w jego przypadku wyjątkowo ważne jest znalezienie najkorzystniejszej, czyli przede wszystkim najtańszej oferty.

Czym można mieć więcej niż jeden kredyt hipoteczny?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup drugiego mieszkania nie jest zabronione żadnymi przepisami. Warto jednak wiedzieć, że osoby fizyczne mogą uzyskać takie finansowanie pod warunkiem, że jego celem jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

W przypadku jednej nieruchomości cel kredytu jest więc oczywisty – osoba ubiegająca się o niego najprawdopodobniej potrzebuje mieszkania po to, żeby w nim mieszkać. Zakup kolejnego lokalu, a nawet dwóch, także zazwyczaj nie budzi wątpliwości banku, ponieważ najczęściej są one przeznaczone dla dzieci. Tak naprawdę bank może zgłosić zastrzeżenia co do celu zaciągania kolejnych kredytów hipotecznych, gdy istnieje podejrzenie, że kolejne nieruchomości nabywane są w celach inwestycyjnych. W takich przypadkach powinno się bowiem zaciągać innego rodzaju zobowiązanie.

Podsumowując, jeżeli chcesz ubiegać się o kredyt hipoteczny na drugie mieszkanie, bank nie powinien zgłaszać żadnych zastrzeżeń w kwestii jego celowości.

Ważne!

Warunkiem otrzymania kredytu hipotecznego na drugie mieszkanie jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Pamiętaj, że tym razem bank podczas jej oceny weźmie pod uwagę także Twoją pierwszą hipotekę. Na decyzję wpływ będzie miała nie tylko wysokość spłacanych z jego tytułu rat, ale także to, czy regulujesz je w wyznaczonych terminach.

Gdzie złożyć wniosek o kolejny kredyt hipoteczny?

Z pewnością zastanawiasz się, gdzie złożyć wniosek o finansowanie. Możesz to zrobić w tym samym banku, w którym spłacasz swój pierwszy kredyt, ale równie dobrze możesz skorzystać z oferty innej instytucji. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Zalety złożenia wniosku w tym samym banku

Ubieganie się o kolejny kredyt w tym samym banku, w którym spłaca się już inne zobowiązanie, ma kilka istotnych zalet. Najważniejszą korzyścią jest znajomość kredytobiorcy z kredytodawcą. Ten pierwszy doskonale wie, czego się spodziewać – zna procedury związane z wnioskowaniem oraz wymagania stawiane klientom, co z pewnością ułatwia dopełnienie formalności. Z kolei bank rozpatrując wniosek swojego stałego klienta, może to zrobić szybciej i z bardziej przychylnym nastawieniem. Możesz na to liczyć szczególnie wtedy, jeśli rzetelnie i terminowo spłacasz raty pierwszego kredytu, a w dodatku prowadzisz w tym samym banku swój rachunek osobisty, na który regularnie wpływa wynagrodzenie.

Z drugiej strony nie wszystkie instytucje są chętne do udzielania kolejnych kredytów hipotecznych tym samym klientom. Obawiając się o zbyt duże ryzyko, mogą więc np. żądać wyższego wkładu własnego, bądź bardziej restrykcyjnie oceniać zdolność kredytową.

Kiedy warto ubiegać się o kredyt hipoteczny w innym banku?

Zakup drugiego mieszkania na kredyt to poważna decyzja – w końcu bierzesz na swoje barki spłatę kolejnego zobowiązania w dużej wysokości, co wiąże się z dużym ryzykiem. Nawet jeżeli obecnie cieszysz się z wysokich zarobków i masz doskonałą sytuację finansową, musisz brać pod uwagę, że w przyszłości może się ona zmienić na niekorzyść. Wystarczy nieznaczny spadek dochodów, by pojawiły się problemy ze spłatą rat – przy dwóch kredytach zabezpieczonych hipoteką mogą one oznaczać ryzyko utraty dwóch nieruchomości.

Właśnie dlatego warto wybrać możliwie najtańszy kredyt hipoteczny. Dzięki temu ograniczysz wspomniane wyżej ryzyko – tańszy kredyt zapewni niższe raty, które będą łatwiejsze do spłaty.

Twój bank niekoniecznie musi proponować korzystne warunki. Może okazać się, że inne instytucje mają akurat promocje na kredyt hipoteczny, bądź oferują bardziej elastyczne warunki kredytowania (np. dłuższy okres spłaty), dzięki którym zaciągnięcie u nich zobowiązania będzie znacznie korzystniejsze niż w banku, w którym spłacasz swój pierwszy kredyt.

Najlepsze aktualnie oferty znajdziesz wbrew pozorom dość szybko – wystarczy, że skorzystasz z internetowego narzędzia, jakim jest kalkulator rat kredytu hipotecznego dostępny na Totalmoney. Dzięki niemu obliczysz przybliżoną wartość miesięcznej raty, a także dowiesz się, która instytucja proponuje je w najniższej wysokości.

Artykuł sponsorowany

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować