• 25 lipca 2024

Położenie mieszkania w budynku, a rozliczenie ogrzewania

W dzisiejszych czasach wciąż wysokiej inflacji i rosnących kosztów życia coraz bardziej zwracamy uwagę na różnego rodzaju opłaty, jakie stale ponosimy. W przypadku tych związanych z naszym miejscem do życia są to m. in. opłaty za media, w tym te, które ponosimy za ogrzewanie. W przypadku jeśli jesteśmy członkami wspólnoty mieszkaniowej nie zawsze ograniczenie naszego zużycia w widoczny sposób zmniejszy nasze rachunki z tego tytułu. Czy jednak sytuacja jest bez wyjścia?

Położenie mieszkania w bryle budynku, a regulamin kosztów ogrzewania

Zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska (Dz.U. 2021 poz. 2273) Właściciel lub Zarządca budynku wielolokalowego zobowiązany jest w regulaminie rozliczania kosztów ciepła uwzględnić współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie wynikające z położenia lokalu w bryle budynku. Ma to w zamyśle realizować zasadę sprawiedliwości społecznej i stymulować energooszczędne zachowania.

Jak wielu ludzi, tak wiele jest preferencji względem komfortu termicznego w mieszkaniu. Ma to oczywisty wpływ na wysokość naszych rachunków za ogrzewanie. Jeśli jednak to nie nasze indywidualne zachowanie, a rozwiązania konstrukcyjno-budowlane są powodem nadmiernego zużycia energii mamy prawo oczekiwać od regulaminu rozliczeń kosztów ciepła bardziej łagodnego potraktowania i korekty wysokości naszych rachunków. Temu właśnie służą wspomniane współczynniki korekcyjne położenia lokalu.

Co uwzględniają współczynniki korekcyjne LAF?

Mówiąc krótko niezależne od nas miejsca ucieczki ciepła z naszego lokalu, są to między innymi:

  • Straty ciepła przez przegrody zewnętrzne (dach, ściany, okna),

  • Straty ciepła do innych części budynku, np. garażu, klatki schodowej itp.

  • Straty ciepła z powietrzem wentylacyjnym.

Gdzie znaleźć specjalistów wyznaczających współczynniki korekcyjne?

Ilość firm specjalizujących się w tej tematyce, posiadających odpowiednie zaplecze merytoryczne i doświadczenie nie jest duża. Z pewnością warto stawiać na sprawdzonych wykonawców, np. uczestniczących w innych realizacjach we współpracy z Zarządcą budynku lub mogących przedstawić odpowiednie referencje od dotychczasowych Klientów. Jedną z uznanych firm w tej branży jest Termodiagnostyka, której eksperci nie tylko zaproponują najlepsze rozwiązania i profesjonalną obsługę, ale również konkurencyjną cenę.

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować