dodaj do ulubionych
ustaw jako stronę startową
poleć znajomemu
Strona główna | Aktualności | Property Management, Facility Management | Fundusze EU - termomodernizacja
Szkolenia, Konferencje | Akty prawne | Galeria | Praca | Forum | Baza firm
Eksperci piszą | Wzory umów | Porady redakcyjne | Partnerzy | Współpraca | Zapytanie | Reklama | Kontakt |
Aktualności
Jak znaleźć najlepszego zarządcę nieruchomości w Krakowie
Wspólnota mieszkaniowa potrzebuje przedstawiciela. Ktoś musi w jej imieniu chociażby podpisywać umowy o wywóz śmieci lub zagospodarowanie przestrzeni zielonych wokół budynku. Jak zatem znaleźć najlepszego zarządcę nieruchomości w Krakowie?
Można powierzyć zarząd osobie, będącej członkiem wspólnoty albo zatrudnić firmę, świadczącą takie usługi. W Krakowie znajdziemy co najmniej kilkanaście firm, które zajmują się zarządzaniem nieruchomościami, jak na przykład Dom-Krak, Nawigator, Adrem czy Lokia.

Do czego potrzebny jest zarządca nieruchomości?

Po pierwsze jest on naszym oczami i uszami w kontakcie z firmami zewnętrznymi. Może być naszym przedstawicielem w sprawach karnych, sądowych czy innych, gdzie konieczny będzie kontakt z władzami. Do obowiązków zarządcy należy również dbałość o estetykę budynki i terenów zielonych wokół. Najlepszy zarządca nieruchomości w Krakowie, czy w innych miastach zadba również o komfort mieszkańców i odpowie na ich potrzeby, jak na przykład dostęp do parków, terenów zielonych, czy miejsc parkingowych na deficyt których cierpi praktycznie każde osiedle. Nie chodzi tutaj o zwykłą ideę robienia czegokolwiek dla mieszkańców, ale o ich naturalną potrzebę do odpoczynku do pracy czy do kontaktu z sąsiadami. Nasze mieszkanie nie musi być tylko naszą sypialnią po pracy. Może spełniać również inne funkcje, niezbędne by czuć się w nim dobrze, ale to wymaga odpowiedniej aranżacji otoczenia naszego bloku mieszkalnego. Tu przyda się zapewne pomoc zarządcy nieruchomości.

Czasy, kiedy mieszkańcom wystarczył tradycyjny zestaw: chodnik plus trawnik dawno się skończyły. Już im to nie wystarcza- mówi Katarzyna Mucha, krakowski architekt krajobrazu. Ciężko zaprzeczyć atrakcyjności mieszkania w ładnej okolicy, gdzie znajduje się miejsce do zabawy dla dzieci, do urządzenia sąsiedzkiego grilla, czy po prostu posiedzenia na ławce w otoczeniu zieleni- dodaje.

Często mieszkańcy sami biorą sprawy w swoje ręce, zwracając się do architektów o pomoc. W przypadku prężnie działającego zarządcy, nie musimy się martwić tym tematem. Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę, czy ta kwestia w ogóle jest dla firmy ważna. Możemy zasięgnąć opinii u wspólnot, którymi już nasz potencjalny kandydat zarządza lub spróbować go prześwietlić samemu. Do prac nad zielenią, zarządcy zatrudniają często firmy zewnętrzne, nie biorąc za nie odpowiedzialności. Na pretensje mieszkańców zasłaniają się często budżetem wspólnoty. Pomoc architekta krajobrazu rzeczywiście może być ponad możliwości wspólnoty, ale jest to wydatek jednorazowy. Później wystarczy tylko utrzymywać dobrze przygotowany projekt. I można do tematu podejść dwojako. Zarządca może wynająć firmę zewnętrzną, albo zrobić to taniej równie dobrze, a często nawet lepiej własnym sumptem. Blisko dziesięć lat doświadczenia nauczyło nas, że pewne rzeczy lepiej robić samemu. Zatrudniamy własnych pracowników szeroko wykwalifikowanych do pielęgnacji zieleni. Wtedy mamy pewność, że usługa jest wykonana prawidłowo, a nasze wspólnoty ponoszą niższe koszty, bo nie płacimy pośrednikom - mówi Marcin Sodo z Nawigator Nieruchomości.

Zarządca to nie tylko przedstawiciel

Najlepszy zarządca nieruchomości będzie brał odpowiedzialność za jakość usług wykonywanych dla wspólnoty i będzie sprawdzał, na jakim poziomie są wykonane. Dokonując regularnych przeglądów w powierzonych nieruchomościach, zabezpiecza interes mieszkańców. Jeżeli im będzie się mieszkało dobrze, nie będą musieli absorbować swojej głowy naprawami, trawnikami, chodnikami, to i zarządca będzie miał spokojna głowę. Bardzo często stan techniczny budynków pozostawia wiele do życzenia. To już nawet nie chodzi o to, że ściany pękają, ale często zarządca nie poczuwa się do pomocy w temacie- mówi Dorota Gołąbek, mieszkanka Ruczaju. Skoro godzi się reprezentować nasze interesy w kwestii nieruchomości, powinno to uwzględniać kontakt z wykonawcą bloku- dodaje. Jak widać oczekiwania mieszkańców rosną.

Jak znaleźć najlepszego zarządcę nieruchomości w Krakowie

W Krakowie osiedla w ostatnich latach mają pewien określony standard. Zazwyczaj buduje się osiedla z ochroną, na terenie których dba się o zieleń, inicjuje place zabaw dla dzieci. Chcąc znaleźć najlepszego zarządcę nieruchomości, sprawdźmy, który wybiega ponad standard. Do takich cech należeć będzie na przykład dbałość o ciągły rozwój własnej firmy, czego dowodem może być wdrożenie ISO. Duży nacisk kładzie się ostatnio na komunikacje z mieszkańcami. Na forum gazety.pl bez problemu znajdziemy liczne fora internetowe dla mieszkańców osiedli, które jednak są dostępne dla wszystkich użytkowników Internetu. To dobry sygnał dla innowacyjnych zarządców, którzy mogą stworzyć wewnętrzne forum do kontaktu z mieszkańcami. Pozwala to im na szybką reakcję na zgłaszane problemy, czy po prostu na kontakt również wśród mieszkańców, którzy dzięki temu staja się jeszcze większą wspólnotą. Jest wiele bezpłatnych aplikacji internetowych, które można wykorzystać do tego celu, a dla użytkowników popularnego wśród zarządców programu e-kartoteka (czy nasz zarządca go używa?) przygotowana została przez jego autorów chociażby tablica do kontaktu z mieszkańcami.

Najlepszy zarządca oprócz doświadczenia w branży, powinien również cechować się elastycznością w działaniu. Świetnym tego przykładem jest na przykład całodobowe pogotowie awaryjne dla mieszkańców. Nie trzeba czekać do następnego dnia, aby zgłosić usterkę, gdy już przykładowo zaleje całe piętro. Nie jest to niestety usługa standardowa. Wielu zarządców nieruchomości wyznacza określone godziny zgłaszania usterek, najczęściej od 9 do 15, kiedy pracuje konserwator budynków. Później nie mamy do kogo zgłosić się o pomoc.

Zarządzanie czymkolwiek nie jest łatwą kwestią. Nikt nie chce, aby ktoś uczył się na jego skórze w tym przypadku mieszkaniu. Wspólnocie również trudno czasem dojść do wspólnego zdania. Tym bardziej zarządca, który wszystko trzyma w garści i wybiega pól kroku przed mieszkańców, jest nieoceniony dla komfortu mieszkania. Temat często bagatelizowany może okazać się zmora w newralgicznych sytuacjach. A szukać daleko nie musimy. Wystarczy przykład niedawnej powodzi, gdzie zalewało mieszkańcom piwnice. Takie sytuacje to gorzki sprawdzian dla zarządców, a dla mieszkańców nauka i wnioski co do dokonanego wyboru.Źródło:www.freshpr.pl
dodaj komentarz
śledź artykuł
Zdjęcie użytkownika Adam Nowak
Komentarzy: 4
Dodano: 2018-03-02 11:06:19
bardzo dobrą firmą zarządzającą jest Progresline. Szczerze polecam ich usługi
     
Portal Zarządzania Nieruchomościami www.zarzadcy.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu.

Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.

Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie zasady, zawiadom nas o tym. Jeżeli na stronie widzisz błąd, napisz do nas.
Posadzki | Kolektory Słoneczne | Okna PCV | Balustrady | Łomianki | Glazurnik | Baza Firm | Administrowanie Nieruchomościami
Docieplenia Budynków | Chirurgia Plastyczna | Tworzenie stron WWW AgresivMedia
Tagi: wspólnota mieszkaniowa kraków | rozliczanie kosztów zużycia mediów oraz zasady konstruowania regulaminów rozliczeń | administrowanie budynkami katowice | dokumentacja zarządzania nieruchomościami poznań